Wentylacja naturalna

Dodano: poniedziałek, 24 maja 2010 09:21

To nadal najczęściej w Polsce spotykany system wentylacyjny. Jego działanie opiera się na ruchu powietrza w pionowym przewodzie kominowym wywołanym przez różnicę temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym oraz różnicy ciśnień wywołanej ruchem powietrza.

Do skutecznego działania wentylacji naturalnej konieczne jest nie tylko zapewnienie istnienia drożnego przewodu kominowego z kratką na ścianie, ale także zapewnienie stałego dopływu powietrza z zewnątrz. Dopływ powietrza z zewnątrz umożliwiają między innymi kratki ścienne umieszczane pod oknami lub nawiewniki okienne takie jak na zdjęciu obok.

Najczęściej stosowane w domach rozszczelnienia połaci okiennych, zwane mikrowentylacją, w większości wypadków nie zapewniają odpowiedniego dopływu powietrza. Przewód kominowy może usunąć na zewnątrz nawet kilkadziesiąt metrów sześciennych powietrza na godzinę, a przeciętna mikrowentylacja okienna dostarcza zaledwie kilka metrów sześciennych, zazwyczaj około 10-krotnie mniej.

Jest to zauważalne szczególnie w momencie "odwracania się ciągu" w łazienkowych kratkach wentylacyjnych, które zamiast usuwać zużyte powietrze na zewnątrz, powodują nawiewanie zimnego powietrza. Prawidłową pracę kratki wentylacyjnej spowoduje uchylenie okna w łazience. Warto również zauważyć, że dla dobrego samopoczucia (czyli odczuwania tzw. komfortu klimatycznego) w danym pomieszczeniu osoba dorosła potrzebuje około 40-60 m3 powietrza na godzinę.

Poprawienie działania wentylacji naturalnej

  • słaby nawiew (szczelne drzwi i okna) - w pomieszczeniach czystych należy zamontować ścienne lub okienne nawiewniki, najlepiej sterowane automatycznie, które samoczynnie dostosowują ilość świeżego powietrza do warunków panujących na zewnątrz i wewnątrz budynku;
  • słaby ciąg w kanałach wentylacyjnych - można usprawnić przez zamontowanie na wlocie kanału wentylacyjnego (zamiast kratki) odpowiedniego wentylatorka wyciągowego takiego jak na zdjęciu obok;
  • zła praca wentylacji podczas wietrzej pogody - gdy wiatr wtłacza powietrze do kominów wentylacyjnych, można zamontować na wylotach kominów wentylacyjnych specjalne nasady kominowe.

Wentylacja grawitacyjna

O ile sprawdzała się w domach budowanych w latach 20. czy 50., wyposażonych w nieszczelne okna i drzwi zapewniające stały dopływ powietrza - wentylacja naturalna przestaje działać w domach nowoczesnych, budowanych przy użyciu technologii opartych na wysokiej szczelności i izolacyjności.

W efekcie w większości aktualnie budowanych domów zastosowanie wentylacji grawitacyjnej powoduje zagrzybienie ścian oraz koncentrację różnych szkodliwych związków chemicznych, które nie są usuwane na zewnątrz z powodu nieskutecznie działającego systemu wentylacyjnego. Wentylacja grawitacyjna uniemożliwia bowiem skuteczną kontrolę ilości powietrza usuwanego oraz jakiekolwiek jego filtrowanie.

opr.: Joanna Dąbrowska
zdjęcia: Mistral, Brevis, Hardi