Przygotowanie ciepłej wody użytkowej

Dodano: środa, 26 maja 2010 08:34

Ciepłą wodę użytkową, która przez instalatorów określana jest skrótem c.w.u., najczęściej przygotowuje kocioł zasilający również instalację c.o. kocioł jednofunkcyjny i zasobnik ciepłej wody.

Kocioł podgrzewa wówczas wodę zgromadzoną w zbiorniku o pojemności dostosowanej do zapotrzebowania na c.w.u. (zwykle przyjmuje się 50-60 litrów na osobę w ciągu doby).

Przygotowanie ciepłej wody

Jako kotły jednofunkcyjne pracują najczęściej kotły na paliwo stałe. Ze względu na brak miejsca do ustawienia dużego i ciężkiego zbiornika nie wszędzie można zdecydować się na ten sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki zbiornikowi, z gorącej wody można korzystać w wielu punktach poboru równocześnie - ogranicza nas tylko jego pojemność. Prawie zawsze punkty poboru dzieli od zasobnika pewna odległość i konieczne jest wykonanie obiegu (cyrkulacji) wody w instalacji - inaczej po odkręceniu kranu najpierw musiałaby spłynąć z rur już wychłodzona woda. Byłoby to niewygodne i nieekonomiczne - nie tylko marnowalibyśmy wodę, ale i zwiększali dodatkowo objętość ścieków.

Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo, to znaczy tylko wtedy, gdy odkręcamy kran z ciepłą wodą. Jako dwufunkcyjne mogą pracować kotły gazowe, olejowe i elektryczne, bo tylko w nich możliwe jest gwałtowne zwiększenie mocy grzewczej. Odległości pomiędzy kotłem a punktami poboru powinny być jak najmniejsze, ponieważ zanim popłynie woda ogrzana, z rur musi wypłynąć zimna, a nie można zastosować cyrkulacji ciepłej wody użytkowej Zastosowanie kotła dwufunkcyjnego pozwala zaoszczędzić miejsce - nie tracimy go na duży zasobnik.

Kotły dwufunkcyjne z niewielkim zasobnikiem umożliwiają zastosowanie cyrkulacji gorącej wody. Ponadto dzięki zasobnikowi kocioł nie musi się włączać, gdy potrzebujemy niewiele wody, np. do umycia rąk. Wpływa to korzystnie na trwałość kotła.

Ogrzewacze elektryczne

Ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej najczęściej stosuje się jedynie jako uzupełniające źródło ciepła do przygotowania c.w.u. Popularne są na przykład ogrzewacze pojemnościowe, dzięki którym nie trzeba palić w kotle c.o. w sezonie letnim. W grzałkę elektryczną dodatkowo może być też wyposażony zasobnik c.w.u. współpracujący z kotłem. Jeśli i tak planujemy wykorzystanie elektryczności jako jedynego źródła energii do podgrzewania c.w.u., to dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie ogrzewaczy przepływowych.

Jedno urządzenie zasila najczęściej pojedynczy punkt poboru, nie ma więc strat związanych z wychładzaniem się wody w rurach czy zasobniku, niepotrzebna jest też pompa obiegowa. Instalacja wodna także jest prostsza (jednorurowa), trzeba jednak przewidzieć instalację ogrzewaczy elektrycznych, gdy układana jest instalacja.

Ogrzewacze przepływowe są też dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których z ciepłej wody korzystamy sporadycznie - np. w warsztacie czy pomieszczeniu gospodarczym, zwłaszcza gdy znajdują się one daleko od kuchni i łazienki, bo unikamy konieczności wykonania dla nich obiegu cyrkulacyjnego (dzięki czemu w instalacji krąży mniej wody, a pompa jest mniej obciążona). Warto wiedzieć, że urządzenia przepływowe charakteryzują się dużym chwilowym poborem prądu - sam ogrzewacz zapewniający wygodne korzystanie z prysznica ma np. 18 kW mocy. Przyłącze elektryczne musi być zatem dostosowane do takich obciążeń.

opr.: Jarosław Antkiewicz
zdjęcia: Wilo, Elektromet