Pelet - co to takiego?

Dodano: czwartek, 13 lipca 2017 10:59

Pelety to stosunkowo nowy rodzaj paliwa zyskujący sobie coraz większą popularność w krajach Europy. Czym są i jakie mają zalety?

Do produkcji peletów wykorzystywane są odpady drzewne, czyli trociny, wióry, zrzyny, słoma zbóż, słoma rzepaku, rośliny energetyczne. W wyniku działania pras o bardzo dużym ciśnieniu zgniatania, półprodukty te są sprasowywane i tworzą granulat. Pelety mają kształt walca o średnicy 6-12 mm i długości 10-40 mm.


Paliwo to charakteryzuje się bardzo dobrymi własnościami energetycznymi (1 kg peletów = 4,9 kWh) a dodatkowo niską zawartością wilgoci (8-12%). Paliwo to jest przyjazne dla środowiska i łatwe do transportu i składowania. Zalety te czynią pelety doskonałym paliwem do kotłów automatycznych działających w trybie bezobsługowym.


Emisja dwutlenku węgla podczas spalania jest emisją tła (zerowa emisja CO2), co znaczy, że jego ilość wyemitowana do atmosfery będzie równoważna z ilością, jaka jest pochłaniana w czasie wzrostu przez roślinę! Ponadto popiół uzyskany ze spalania granulatu drzewnego może być wykorzystywany jako nawóz mineralny.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: SAS