Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Dodano: wtorek, 11 lipca 2017 15:04

Jak uzyskać realne oszczędności w ogrzewaniu? Oto kilka prostych zasad.

Szczelność okien a oszczędzanie

Sprawdzając uszczelnienie drzwi i okien oraz wymieniając zniszczone uszczelnienia, unikniemy wpuszczania zimnego powietrza, a tym samym - strat ciepła. Również podczas codziennego wietrzenia warto zachować rozsądek. W celu wymiany powietrza w domu należy wietrzyć krótko i intensywnie, czyli maksymalnie 10 minut, przy szeroko otwartym oknie i zamkniętych grzejnikach, gdyż w innym wypadku doprowadzimy do wychłodzenia domu i niepotrzebnych strat cieplnych. Natomiast w nocy lepiej zasłaniać okna. Opuszczanie żaluzji i rolet oraz zaciąganie zasłon znacznie utrudnia ciepłu ucieczkę z mieszkania.

Kocioł na paliwa stałe (Lumo).

Sprawne grzejniki to oszczędność

Zrównoważona instalacja to klucz do prawidłowego ogrzewania naszego domu. Czasami wystarczy jedynie odpowietrzyć grzejniki po sezonie letnim, co pozwoli na równomierną ich pracę. W czasie pracy grzejnika nie należy zasłaniać go niczym, co ograniczyłoby swobodną cyrkulację powietrza.

Dbanie o kocioł i komin daje oszczędności

Serwis kotła i wizyta kominiarza to najlepszy sposób sprawdzenia, czy domowe urządzenia działają prawidłowo. Stanowią idealną profilaktykę dla kotłowni. Instalator sprawdzi poprawność całego układu, wyreguluje go i zadba o bezpieczeństwo w trakcie zimy. Czysty komin będzie miał za to dobry wpływ na wydajność spalania paliwa i uchroni nas przed potencjalnym zaczadzeniem.

Pompa ciepła (Lumo).

Oszczędni regulują temperaturę

Podczas naszej nieobecności czy w nocy instalacja może pracować na mniejszych obrotach, dzięki czemu zyskujemy na nawet kilka procent mniejszym zapotrzebowaniu energetycznym. Instalacja regulatora pokojowego może ułatwić to zadanie.

Powyższe porady nie wymagają od nas dużych nakładów, a w skali roku dają niezłe efekty. Warto spróbować!

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Lumo