Nowoczesne ogrzewanie obiektów użyteczności publicznej

Dodano: piątek, 30 czerwca 2017 08:10

Problem smogu z roku na rok dotyczy coraz większej liczby polskich gmin. To, co kiedyś było zmorą wielkich aglomeracji, obecnie dotyka także mniejszych miast i wsi. Zanieczyszczenia powietrza pochodzą bowiem nie tylko z przemysłu i komunikacji samochodowej, ale głównie z urządzeń grzewczych zasilanych paliwami stałymi. Gminy walczą ze smogiem na różne sposoby, ale wciąż najważniejszym i najbardziej popularnym są systemy dotacji na termomodernizację budynków i wymianę starych urządzeń grzewczych. Co więcej, samorządy same mogą z dofinansowań korzystać. A mieszkańcy widząc, że nowoczesne systemy dobrze sprawdzają się w szkołach, szpitalach czy urzędach, mogą chętniej decydować się na nie w swoich domach.

Kluczowy wybór odpowiedniego systemu

Zaplanowanie odpowiedniego systemu grzewczego dla urzędu czy szkoły jest dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku mieszkań czy domów jednorodzinnych. I nie chodzi tylko o fakt, że budynki użyteczności publicznej mają większą kubaturę. Pierwszym i najważniejszym pytaniem, na które musi odpowiedzieć sobie inwestor z pomocą doświadczonej firmy projektowej, jest to, na jakie potrzeby musi odpowiadać nowy system. Czy chodzi głównie o zapewnienie komfortowej temperatury w pomieszczeniach, czy równie istotny jest dostęp do odpowiedniej ilości ciepłej wody użytkowej? Inne rozwiązania będą stosowane np. w budynku urzędu, a inne w szpitalu czy w szkole, w której mieści się basen.

W budynkach użyteczności publicznej można z powodzeniem stosować zarówno kotły gazowe, jak i urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Dużo zależy od tego, jakie są uwarunkowania samego obiektu – czy posiada dostęp do sieci gazowej, czy dysponuje odpowiednio dużym terenem, aby móc zamontować gruntową pompę ciepła.

Gazowe kotły kondensacyjne

Wciąż największą popularnością w przypadku obiektów o większej kubaturze cieszą się kondensacyjne kotły gazowe. W ofercie producentów znajdują się kotły dużej mocy dedykowane do zastosowań komercyjnych. W przypadku tych urządzeń o mocy nawet 1300 kW jeden kocioł może w pełni pokryć zapotrzebowanie budynku na ciepło. Często lepszym rozwiązaniem będzie jednak zastosowanie kaskad składających się z kilku urządzeń o mniejszej mocy.

Kotły kondensacyjne De Dietrich skonfigurowane w kaskadzie

Działanie takiego systemu jest regulowane przez układ automatyki, który sam wybiera urządzenia do pracy, dbając o to, aby czas eksploatacji był jednakowy dla wszystkich jednostek. Duży zakres modulacji pojedynczego kotła pozwala na precyzyjne dostosowanie mocy do potrzeb w danym momencie i ustalenie optymalnej temperatury. W przypadku uszkodzenia jednego z urządzeń układ sygnalizuje usterkę i jednocześnie zabezpiecza optymalny komfort cieplny poprzez dołączenie kotła z trybu postojowego.

Widzimy, że inwestorzy coraz częściej decydują się na wybór wiszących kotłów pracujących w kaskadzie złożonej z kilku urządzeń. I słusznie - przekonuje Waldemar Matuszyński, product manager w firmie De Dietrich Technika Grzewcza. – Nasi Klienci najczęściej wybierają kaskady złożone z kilku kotłów Innovens Pro MCA o mocy od 45 do 115 kW. W odróżnieniu od układów grzewczych opartych o jedno źródło ciepła dają one pełne bezpieczeństwo w zapewnieniu dostaw ciepła i czas na reakcję w przypadku awarii - dodaje.

Kotły w kaskadach można ustawić na ziemi, powiesić na ścianie bądź specjalnie przygotowanym stelażu.

Gruntowe i powietrzne pompy ciepła

Jednym z głównych argumentów przemawiającym za inwestycją w odnawialne źródła energii w przypadku budynków użyteczności publicznej, jest, oprócz troski o środowisko naturalne, długookresowa perspektywa znaczących oszczędności. Na rynku dostępne są pompy ciepła o bardzo zróżnicowanych parametrach i mocach. Podobnie jak w przypadku kotłów, można tworzyć kaskady składające się z kilku jednostek.

W przypadku tych zaawansowanych technicznie urządzeń szczególnie istotne jest, aby projekt instalacji i dobór konkretnego rozwiązania został przeprowadzony przez doświadczonego, autoryzowanego przez konkretnego producenta projektanta specjalizującego się w rozwiązaniach dla obiektów wielkokubaturowych - mówi Natalia Sitkowska z działu OZE, De Dietrich Technika Grzewcza.

Już na etapie projektu należy zdecydować, czy pompa ciepła ma pokrywać całkowicie zapotrzebowanie na ciepło w danym budynku czy będzie współpracować z innym urządzeniem, np. z kotłem kondensacyjnym.

autor: Paulina Kosińska (LET PR)

opracowanie: Aleksander Rembisz
tekst i zdjęcia: De Dietrich