Co trzeba wiedzieć o grzejnikach kanałowych?

Dodano: środa, 14 czerwca 2017 13:19

Grzejniki kanałowe świetnie się sprawdzają w ogrzewaniu domu i doskonale uzupełniają ogrzewanie podłogowe. Stanowią barierę przed zimnym powietrzem z tarasów i balkonów, które inaczej przez duże okna docierałoby do wnętrz. A w dodatku to wszystko robią bardzo dyskretnie.

Grzejniki kanałowe najwyższą skuteczność wykazują zabudowane na podłodze, przy oknach sięgających posadzki oraz szklanych fasadach. Są elegancką alternatywą wszędzie tam, gdzie aranżacja wnętrza nie pozwala na montaż grzejników wolnostojących. Idealnie kompensują niską temperaturę chłodniejszego powietrza, opadającego przy przeszkleniach i zapobiegają jego rozprzestrzenianiu.


Uwaga: nie należy zastawiać zabudowanych w podłodze grzejników kanałowych meblami czy fotelami biurowymi. Standardowe kratki (grille) do grzejników kanałowych mają przeznaczenie "do chodzenia", czyli dopuszczalne obciążenie odpowiada naciskowi wywieranemu przez stopę dorosłej osoby podczas dynamicznego chodu. Kratka przeznaczona jest do obciążeń powierzchniowych, a nie punktowych. Nie należy umieszczać na niej krzeseł, stołów itp., gdyż w takim przypadku mogą zostać uszkodzone lamele. Producenci udzielają szczegółowych informacji w tym temacie.

Grille (kratki) rozróżniamy pod względem materiału, z jakiego są wykonane: aluminiowe lub drewniane - albo pod względem sposobu ułożenia lameli: linearne (wzdłużne) lub rolowane (poprzeczne).


oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Zehnder