Jakie ogrzewanie stosować w domu alergika?

Dodano: środa, 18 lutego 2015 10:37

W domu alergika, sposób ogrzewania pomieszczeń jest wyjątkowo ważny, bo wszystkie problemy, które z nim się wiążą dotykają przede wszystkim osób cierpiących na alergię na kurz.

Planując ogrzewanie w domu alergika, warto najpierw przemyśleć rodzaj źródła ciepła i lokalizację kotłowni. Zdecydowanie najmniej właściwe będzie ogrzewanie domu węglem i umieszczenie kotłowni blisko pokoi dziennych. W takim przypadku, trudno bowiem będzie wyeliminować kurz i pył, powstające podczas uzupełniania paliwa czy przenoszenia worków z opałem.

Najbezpieczniej zastosować kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania. Proces spalania w tych urządzeniach całkowicie odizolowany jest od pomieszczenia (powietrze potrzebne do pracy kotła pobierane jest z zewnątrz), zatem mieszkańcy nie mają żadnego kontaktu ze spalinami.

Dobrym rozwiązaniem będzie również pompa ciepła, najefektywniej współpracująca z zalecanym dla alergików ogrzewaniem podłogowym.

Nie ma natomiast jednoznacznej odpowiedzi, jaki rodzaj grzejników jest najzdrowszy. Najbardziej zalecane jest jednak ogrzewanie płaszczyznowe i grzejniki płytowe, odradzane natomiast konwekcyjne i nadmuchowe. Ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne lub sufitowe) oddaje ciepło w większości przez promieniowanie, ogrzewając ściany i meble, od których nagrzewa się powietrze.

Ponadto standardowa temperatura posadzki nie przekracza 26°C, nie powoduje więc unoszenia się bardzo ciepłego powietrza w górę, a wraz z nim kurzu i innych zanieczyszczeń. Taka posadzka jest też łatwa do utrzymania w czystości.

Grzejniki konwektorowe, które nie są zalecane w domach alergików, ogrzewają porcje opływającego je powietrza, które wraz ze wzrostem temperatury - staje się lżejsze i uchodzi ku górze, a na jego miejsce napływa chłodniejsze powietrze od dołu i proces ten się powtarza. Niestety, taki ciągły ruch powoduje unoszenie się kurzu. Im wyższą temperaturę mają grzejniki, tym powodują intensywniejszą cyrkulację powietrza i zwiększone podrywanie cząsteczek kurzu, a wraz z nim - roztoczy i zarodników grzybów, na które alergicy są szczególnie wrażliwi.

Zdrowszym rozwiązaniem jest wybór grzejników płytowych, drabinkowych lub członowych. Im niższą będą miały temperaturę powierzchni grzewczej - tym w mniejszym stopniu będzie zachodziło zjawisko konwekcji. Warto pamiętać, że gładkie płyty grzejnika łatwiej utrzymać w czystości. Są też specjalne wersje grzejników, które na czas czyszczenia można odsunąć od ściany lub zdemontować ich obudowę.

Grzejniki powinny być jak najczęściej myte na mokro, ponieważ między ich elementami może gromadzić się kurz. Dotyczy to również posadzek z podłogówką, które systematycznie trzeba myć. Ponadto nie należy dopuszczać, by temperatura w pomieszczeniach przekroczyła 24°C. Im cieplej, tym intensywniej w kurzu rozwijają się roztocza. Związane z tym dolegliwości alergików nazywa się czasem "alergią kaloryferową", bo występują w sezonie grzewczym.

Joanna Dąbrowska
fot. Hadwao (Meditherm)