Czym się kierować przy wyborze systemu grzewczego?

Dodano: poniedziałek, 16 lutego 2015 10:30

Instalacja grzewcza jest niezbędna w każdym domu i stanowi największą część rachunków za jego utrzymanie. Aby ogrzewanie było efektywne i prawie bezobsługowe wymaga podjęcia kilku ważnych decyzji.

Wybór paliwa

Możliwości wyboru paliwa przede wszystkim zależy od dostępu do sieci gazowej oraz zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który może zakazywać np. korzystania z kotłów na paliwa stałe. Przed zakupem działki dobrze jest upewnić się, że nie narzuca on żadnych ograniczeń. Obecnie najpopularniejszymi paliwami w domach jednorodzinnych są: gaz ziemny i węgiel.

Gaz. Kocioł gazowy jest prawie bezobsługowy. Wymaga jedynie corocznych przeglądów. Jeśli dom budujemy na terenie z istniejącą siecią gazu ziemnego, najwygodniej będzie wykonać przyłącze. Możliwości i koszt przyłączenia posesji do sieci gazowej należy sprawdzić w lokalnym przedsiębiorstwie gazociągowym. W przypadku gazu płynnego - LPG trzeba pamiętać o konieczności zorganizowania na działce (poza budynkiem) miejsca na zbiornik i systematycznym uzupełnianiu dość drogiego jednak paliwa. Najczęściej zbiornik jest naziemny, może być jednak wykonany także jako podziemny. W tym drugim przypadku, choć zapłacimy więcej za instalację, to zbiornik nie będzie szpecił działki.

Olej opałowy. To również nie najtańsze paliwo, ale opalane nim kotły, podobnie ja gazowe, nie wymagają kłopotliwej obsługi. Ponieważ olej opałowy nie może być narażony na działanie mrozu, zbiorniki z nim umieszcza się wewnątrz budynku, np. w piwnicy. Mają one najczęściej budowę modułową i można je łączyć w grupy, tak by uzyskać wymaganą pojemność.

Decyzję o wyborze paliwa i kotła trzeba podjąć jak najwcześniej, bo w małej kotłowni, przewidzianej dla kotła gazowego, na pewno nie zmieści się kocioł węglowy z podajnikiem

Decyzję o wyborze paliwa i kotła trzeba podjąć jak najwcześniej, bo w małej kotłowni, przewidzianej dla kotła gazowego, na pewno nie zmieści się kocioł węglowy z podajnikiem (fot. L. Jampolska)

Paliwa stałe. Węgiel, drewno, pellety są najbardziej kłopotliwe w obsłudze. Niezbędne jest miejsce do ich przechowywania. Ponadto dość często trzeba uzupełniać paliwo, co kilka dni kocioł czyścić i wynosić popiół. Nawet najnowocześniejszy kocioł z podajnikiem jest nieporównywalnie bardziej absorbujący niż urządzenia gazowe, olejowe lub elektryczne (kotły lub pompy ciepła).

Kocioł na paliwa stałe jest jednak obecnie najtańszym sposobem ogrzewania domu jednorodzinnego.

Wybierając rodzaj paliwa warto zastanowić się co, poza komfortem cieplnym, jest dla nas najważniejsze. Jeśli zależy nam na jak najniższych kosztach ogrzewania i mamy siłę i czas na częste uzupełnianie opału i bieżącą konserwacje kotła, to wybierzmy tanie paliwo stałe.

Natomiast jeśli do domu wracamy dopiero wieczorem i nie chcemy spędzać czasu w kotłowni, lepszym rozwiązaniem będzie kocioł na gaz ziemny (w miarę tani) lub gaz płynny i olej (niestety dość drogie).

Odpowiednia kotłownia

Kocioł gazowy (z zamkniętą komorą spalania) można umieścić w kotłowni, ale również w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, czyli np. w kuchni, łazience, korytarzu. Ponadto taki kocioł nie musi być przyłączony do komina, o ile budynek jest wolno stojący, a moc kotła nie przekracza 21 kW, komin można zastąpić przewodem powietrzno-spalinowym wyprowadzonym przez ścianę. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad, np. spaliny niszczą elewację.

Natomiast kocioł gazowe z komorą otwartą (tzw. atmosferyczny) można zainstalować tylko w odrębnej kotłowni lub w pomieszczeniu niemieszkalnym - np. kuchni lub łazience.

Kocioł olejowy wymaga zaś wydzielonej kotłowni.

Kocioł z otwartą komorą spalania (gazowy lub olejowy) musi być przyłączony do komina wyprowadzonego ponad dach, a wentylacja kotłowni musi być w tym przypadku grawitacyjna.

Kotła zasilanego gazem płynnym (ze zbiornika) nie wolno instalować w pomieszczeniach, których podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu (w piwnicy), bo gaz ten jest cięższy od powietrza i mógłby się tam gromadzić.

Kocioł na węgiel, drewno lub pellety musi natomiast stać w wydzielonej kotłowni. Powinno to być dość duże pomieszczenie z dodatkowym miejscem na zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Najwygodniej kotłownię ulokować tak, by można było do niej wejść i wnieść opał bezpośrednio z zewnątrz, nie przechodząc przez pomieszczenia mieszkalne z workami węgla, pellet i popiołem.

Grzejniki ścienne czy podłogowe?

Większość inwestorów decyduje się na montaż obu rodzajów ogrzewania. W przypadku pompy ciepła i kotła kondensacyjnego optymalnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne. W domach z kotłem na paliwa stałe lub tradycyjnym gazowym albo olejowym lepsze będą grzejniki ścienne. Są one bowiem najbardziej efektywne przy wysokiej temperaturze wody w obiegu.

Grzejnikami ściennymi i podłogowymi steruje się zupełnie inaczej. Ścienne szybko się nagrzewają i dość szybko stygną. W krótkim czasie zatem mogą podnieść temperaturę w pomieszczeniach. Natomiast podłogówka reaguje znacznie wolniej, bo podłoga rozgrzewa się i stygnie powoli.

Joanna Dąbrowska