Kolektory słoneczne a strony świata

Dodano: czwartek, 21 sierpnia 2014 12:55

Najważniejszy element ustawienia kolektorów to ich orientacja względem stron świata. Najkorzystniejsze jest skierowanie ich na południe. Jeśli to niemożliwe, lepsze jest odchylenie na zachód niż na wschód.

Wielkość niezbędnej korekty (powiększenia) powierzchni kolektorów pokazujemy na wykresie.


Warto podkreślić, że przy odchyleniu do 50°, korekta nie jest zbyt duża - 10% dla kierunku południowo-zachodniego oraz 20% dla południowo-wschodniego.

Zdecydowanie należy odradzić instalowanie kolektorów od północy. Nasłonecznienie zawsze będzie tam słabe, a większość promieniowania rozproszona, przez co trudniejsza do wykorzystania przez kolektory. Podobnie, nie ma sensu instalowanie kolektorów w miejscu teoretycznie korzystnym, ale zacienionym, np. przez inny budynek.

Uwaga! Lepiej nie montować kolektorów na odmiennie zorientowanych połaciach dachu. W tym samym czasie, gdy jedna będzie nasłoneczniona, druga będzie zacieniona. W takiej sytuacji konieczne będą odrębne pompy i sterowniki dla kolektorów na każdej z połaci.

Osobny problem to kąt nachylenia kolektorów. W większości sytuacji, czyli gdy naszym celem jest możliwie duży uzysk energii przez cały rok, optymalny kąt nachylenia wynosi 40-45°. Całe szczęście, że mniej więcej tyle mają też dachy w polskich domach. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że zmiana kąta nachylenia w dość szerokich granicach nie wpływa zasadniczo na ilość pozyskiwanej rocznie energii. Obniżenie kąta z 45° do 25° wymaga zwiększenia powierzchni kolektora raptem o 5%, natomiast podniesienie go do 65° korekty o 12%.

Zmiana kąta nachylenia może być za to uzasadnionym zabiegiem, jeżeli chcemy wyraźnie zróżnicować uzysk energii w zależności od pory roku. Kąt padania promieni słonecznych zmienia się zależnie od pory roku, bo latem słońce znajduje się znacznie wyżej nad horyzontem niż zimą. Zalecane kąty nachylenia są następujące:

  • 30-45° - c.w.u. oraz ogrzewanie basenu latem;
  • 45-60° - c.w.u. oraz dogrzewanie budynku.

Oczywiście można zdecydować się nawet na odchylenie większe od 45°, ale wówczas odczujemy wyraźny spadek zdolności kolektorów do całorocznego przygotowania c.w.u. W specyficznych sytuacjach nie będzie to wadą. Ma sens np. ustawienie pod kątem ok. 20° kolektorów służących wyłącznie do ogrzewania basenu albo prawie pionowe ustawienie kolektorów w dużej instalacji dogrzewającej budynek. Spadek jej wydajności w sezonie letnim będzie pożądany, jeśli nie mamy jak zagospodarować ewentualnego nadmiaru ciepła.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Makroterm