Ogrzewanie basenu instalacją solarną

Dodano: czwartek, 21 sierpnia 2014 12:40

Ogrzewanie wody basenowej to jedno z najlepszych zastosowań dla instalacji solarnych. To rozwiązanie stosuje się zarówno w przypadku małych basenów przydomowych, jak i dużych kąpielisk. Nas oczywiście interesują te pierwsze - w domach jednorodzinnych.

Dla możliwości wykorzystania instalacji solarnych zasadnicze znaczenie ma to, że z większości basenów przydomowych korzysta się tylko w sezonie letnim. Dotyczy to zarówno basenów całkowicie odkrytych, jak i tych wyposażonych w rozmaite osłony i zadaszenia.

Mamy więc bardzo korzystną zbieżność - baseny dogrzewamy wówczas, gdy wydajność kolektorów jest największa. Ponadto na dworze jest ciepło i kolektory mają niewielkie straty ciepła do otoczenia.

Z tych względów, do ogrzewania basenów stosuje się przede wszystkim kolektory płaskie, a nie próżniowe. Latem przy wysokiej temperaturze otoczenia dają nawet więcej ciepła, niż próżniowe o takiej samej powierzchni zabudowy. Do ogrzewania basenów bywają wykorzystywane też bardzo proste konstrukcje - kolektory bez żadnej osłony cieplnej, nawet wykonane w całości z tworzywa sztucznego. Ich parametry są oczywiście o wiele gorsze od normalnych kolektorów, ale za to są znacznie tańsze.

Podawanie orientacyjnej wielkości instalacji solarnej do podgrzewania basenu raczej wprowadza w błąd niż pomaga. Wsparcie ze strony specjalisty jest w tym przypadku absolutnie niezbędne.


Jarosław Antkiewicz
fot. Watt