Grzejniki i ogrzewanie podłogowe

Dodano: czwartek, 24 listopada 2011 13:17

Większość obecnie budowanych domów ogrzewana jest za pomocą grzejników ściennych i ogrzewania podłogowego. Aby te dwa systemy dobrze ze sobą współpracowały, trzeba wiedzieć, czym się charakteryzują.

Spis treści
» Grzejniki ścienne
» Ogrzewanie płaszczyznowe
   »Pokaż wszystko

By uniknąć kosztownych i uciążliwych napraw, należy również dopilnować fachowego montażu.

Chociaż powszechnie uważa się, że najwyższy komfort cieplny zapewnia ogrzewanie podłogowe, stosowanie grzejników ściennych ma także wiele zalet. Grzejniki mają małą pojemność wodną i można na nich zamontować zawory termostatyczne. Dzięki temu łatwiej jest nimi sterować niż podłogówką - ich temperatura zmienia się szybko, dopasowując do chwilowego zapotrzebowania na ciepło, a to oznacza oszczędność energii, a więc mniejsze wydatki na ogrzewanie domu.

Grzejniki ścienne

Płytowe - najbardziej popularne, wykonywane ze stali, w wersji z ożebrowaniem konwekcyjnym i bez niego. Mogą pracować w instalacjach nisko- i wysokotemperaturowych, a ich temperatura jest zbliżona do temperatury wody płynącej w instalacji.

Konwektory, czyli grzejniki konwektorowe - najszybciej ze wszystkich grzejników reagują na zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu, zwiększając lub zmniejszając moc grzania. Oddają ciepło prawie wyłącznie przez konwekcję, dzięki czemu mają dużą moc grzewczą w stosunku do powierzchni, zajmują zatem niewiele miejsca. Mają też małą pojemność wodną, a im mniejsza jest pojemność wodna, tym szybciej urządzenie nagrzewa się i stygnie. Dzięki temu pomieszczenie nie jest przegrzewane, a my oszczędzamy na zużyciu paliwa.

Temperatura obudowy grzejnika jest niska (najczęściej 40-60°C) przy temperaturze czynnika grzewczego wynoszącej nawet do 90°C.

Podłączenie grzejnika

Sposób podłączenia grzejników zależy od rodzaju rur zastosowanych do budowy instalacji oraz tego jak zostały poprowadzone - w podłodze czy w ścianie. Najlepszy efekt wizualny uzyskuje się, jeśli rury będą wychodzić ze ściany i zostaną podłączone od dołu grzejnika.

  1. Od dołu. W taki sposób odłącza się grzejniki, jeśli rury instalacyjne prowadzone są w podłodze lub w ścianie tuż nad podłogą. Do podłączenia wykorzystuje się tzw. konsole przyłączeniową z wbudowanymi zaworami odcinającymi na zasilaniu i powrocie. Zestawy przyłączeniowe kompletowane są w różnych konfiguracjach i przed zakupem należy sprawdzić, czy oprócz samej konsoli mają również złączki do grzejnika (nyple) oraz odpowiednie do rodzaju rur zaciski przyłączeniowe.

  2. Z boku. Wykonuje się, gdy podłączenie do grzejnika prowadzone jest tzw. gałązkami odchodzącymi od pionu biegnącego w ścianie. Rury układa się w bruździe wykutej w murze. Do montażu potrzebny jest kątowy zawór grzejnikowy oraz kątowy zawór odcinający. Oba połączenia wykonuje się w taki sam sposób, a po sprawdzeniu szczelności bruzdę zatynkowuje.

Grzejniki konwektorowe są lekkie, dzięki czemu można je wieszać nawet na ścianach o niewielkiej wytrzymałości.

Rozkład temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym konwektorami nie jest jednak korzystny - ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem, a chłodniejsze - przy podłodze (jest ono dużo chłodniejsze niż w pomieszczeniu ogrzewanym grzejnikami płytowymi). Bardzo trudno też się je czyści, ponieważ wewnątrz mają gęsto ułożone cienkie blaszki przekazujące ciepło.

Grzejniki członowe (żeliwne, stalowe lub aluminiowe) - żeliwne są najtrwalsze ze wszystkich grzejników, dzięki czemu można je stosować w instalacjach z otwartym naczyniem wzbiorczym, współpracujących z kotłem na paliwo stałe. Jednak ze względu na dużą bezwładność cieplną kłopotliwe jest ich stosowanie w instalacjach wyposażonych w zawory termostatyczne.

Grzejniki aluminiowe mają małą bezwładność cieplną i można je montować w nowoczesnych niskotemperaturowych instalacjach grzewczych. Są lekkie i wrażliwe na uszkodzenia. Ze względu na zagrożenie elektrokorozją nie wolno ich jednak stosować w instalacjach z elementami z miedzi, np. rurami, chyba że zastosujemy odpowiednie przekładki izolujące i inhibitor korozji.

Rurowe grzejniki łazienkowe i grzejniki ozdobne - różnego kształtu drabinki z rur miedzianych albo stalowych. Montuje się je w nowoczesnych instalacjach typu pompowego. Mają małą pojemność wodną i małą bezwładność cieplną, jednak ich moc grzewcza jest zazwyczaj niewielka.