Nie widać, a grzeje - ogrzewanie podłogowe

Dodano: środa, 08 września 2010 13:12

Ogrzewanie podłogowe stosuje się najczęściej w wybranych pomieszczeniach domu, a więc jako uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego. Ma sporo zalet, ale też pewne ograniczenia. Przed podjęciem decyzji warto je poznać.

Spis treści
» Zalety ogrzewania podłogowego
» Wodne czy elektryczne?
   »Pokaż wszystko

Co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym? Podłogówka to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, podobnie jak mniej popularne od niej ogrzewanie ścienne i sufitowe. W pomieszczeniu, które ma być tak ogrzewane, zamiast tradycyjnych grzejników montuje się w podłodze jedną z następujących instalacji:

  • cienkie rurki, którymi potem popłynie ciepła woda (ogrzewanie wodne), albo
  • grzewcze kable, maty lub folie (ogrzewanie elektryczne).

Ogrzewanie podłogowe instaluje się na etapie wykonywania wylewek, przed wykańczaniem podłóg, na przykład przed ułożeniem parkietu czy terakoty. Montowanie ogrzewania podłogowego w gotowym, wykończonym domu wymaga demontażu wykończenia i kosztownej przeróbki instalacji, m.in. przenoszenia w inne miejsca rur centralnego ogrzewania, dlatego jeśli w ogóle planować takie przeróbki, to tylko przy okazji remontu czy modernizacji. Ogrzewanie podłogowe najlepiej zaplanować przed rozpoczęciem budowy domu. Nie będzie wtedy kłopotów z wysokością podłóg i konieczności wyrównywania ich poziomu w pomieszczeniach z ogrzewaną podłogą i bez niej.

Zalety ogrzewania podłogowego

Korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Cieplej jest przy stopach, chłodniej - przy głowie, co sprawia, że jest nam ciepło, nawet gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu jest niższa niż w takim samym pomieszczeniu ogrzewanym zwykłymi grzejnikami. W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym można więc utrzymywać o 2°C niższą temperaturę niż w pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnie grzejnikami, a my nie będziemy tego odczuwać jako dyskomfortu.

Płyta systemowa z izolacją termiczną i akustyczną do montażu ogrzewania podłogowego. Dzięki wysokoodpornym wypustkom umożliwia solidne trzymanie rury w obszarach zmian kierunku prowadzenia. Przyspiesza i ułatwia montaż (Rehau)

Nie ma dodatkowej powierzchni, na której mógłby się zbierać kurz. Sama powierzchnia grzewcza jest gładka i bez załamań charakterystycznych dla grzejników wiszących na ścianach. Sprzątanie (czy mycie) podłogi jest rutynową i bardzo prostą czynnością domową, podczas gdy czyszczenie i odkurzanie grzejników wymaga specjalnych zabiegów.

Niska temperatura grzejnika podłogowego. Dzięki temu, że jest niska i nieznacznie tylko wyższa od temperatury powietrza, w pomieszczeniu tak ogrzewanym nie występuje zjawisko przypiekania kurzu (charakterystyczne dla wysokotemperaturowych grzejników ściennych), nie dochodzi też do jego unoszenia się wskutek konwekcyjnego ruchu powietrza (który jest warunkiem działania ogrzewania konwekcyjnego).

Dzięki temu ogrzewanie podłogowe jest przyjazne dla alergików i osób wrażliwych na kurz. Niska temperatura czynnika grzewczego umożliwia zasilanie ogrzewania podłogowego kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła, która najlepiej współpracuje właśnie z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Taki układ może przynieść znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania domu. Ogrzewanie jest niewidoczne. Grzejniki nie zajmują miejsca na ścianach czy podłodze, co zapewnia swobodę w aranżacji wnętrza. Ciepło jest oddawane równomiernie w całym pomieszczeniu. Cała powierzchnia posadzki emituje ciepło, a nie tylko w miejscu zainstalowania grzejnika, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników ściennych.

Wady ogrzewania podłogowego

Rozkład temperatury w pomieszczeniu (a) ogrzewanym grzejnikami ściennymi i (b) podłogowymi. Zdrowsze i bardziej komfortowe jest drugie rozwiązanie.

Duża bezwładność cieplna grzejnika podłogowego. Oznacza to jego powolne nagrzewanie się i powolne stygnięcie, co wynika z jego budowy: elementy grzewcze zwykle ułożone są na dobrze zaizolowanym stropie i przykryte kilkucentymetrową warstwą betonu, który musi się nagrzać, zanim zacznie przekazywać ciepło do pomieszczenia.

Uwaga! W minimalnym stopniu dotyczy to folii i mat, które układane są tuż pod posadzką.

Po rozgrzaniu beton długo pozostaje ciepły - nawet gdy odetniemy dopływ ciepłej wody do instalacji. Dlatego działaniem podłogówki trudniej się steruje, to znaczy  zapotrzebowania na nie, zwłaszcza gdy to zapotrzebowanie szybko się zmienia. Przed ułożeniem przewodów w podłodze dobrze jest zaplanować aranżację wnętrza. Przewody grzewcze jeśli znajdą się pod meblami - np. szafkami kuchennymi, nie będą efektywnie ogrzewać pomieszczenia. W takim miejscu można więc ich nie układać. Z drugiej jednak strony nie należy przesadzać - kiedyś może zechcemy przestawić meble.

W miejscach gdzie rozmieszczenie mebli może się zmieniać, np. w salonie najlepiej zdecydować się na ogrzewanie całej podłogi. Natomiast z podłogówki można śmiało zrezygnować tam gdzie na pewno nie będzie nigdy potrzebna: np. w schowku pod schodami, w spiżarni, czy też pod lodówką, pralką itp. Koszty inwestycyjne 30-40% wyższe niż instalacji z grzejnikami, choć wynika to w dużej mierze z faktu, że instalatorzy często zawyżają koszty robocizny. Trudności z przeróbkami. Może to być uciążliwe na przykład w związku ze zmianą przeznaczenia pomieszczeń i planowaną modernizacją domu: w takich sytuacjach podłogówka może być utrudnieniem, bo jakiekolwiek jej przeróbki wymagają kucia okładzin i wylewek. Ograniczony wybór materiałów wykończeniowych.