Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Dodano: wtorek, 25 maja 2010 13:20

Sposób ogrzewania domu powinien być wybierany już na etapie wyboru terenu pod budowę, bo wiele rozwiązań może zostać zablokowana jako niemożliwe do wykonania. Decyzja ta jest zazwyczaj podejmowana raz na cały okres użytkowania, bez możliwości wprowadzenia drastycznych zmian czy nowych koncepcji.

Jak dobierać ogrzewanie do domu?

Przede wszystkim należy uwzględnić, w jakiej technologii i z jakich materiałów zbudowano dom, co ma wpływ nie tylko na izolacyjność jego przegród, ale także na to, ile ciepła może on zakumulować, a także jaka będzie jego stateczność cieplna, czyli zdolność do utrzymania stałej temperatury. Dobra izolacyjność nie musi oznaczać dużej akumulacyjności, a znaczna akumulacyjność nie musi skutkować równie dużą statecznością.

Jeśli budynek nie ma zdolności do akumulowania ciepła (gdy jest to np. lekka konstrukcja szkieletowa lub gdy ściany nośne wykonano z betonu komórkowego o małej gęstości), to właściwym wyborem ogrzewania domu będzie kocioł pracujący w sposób ciągły, z automatyką dostosowującą ilość ciepła do chwilowego zapotrzebowania.

Tradycyjny kocioł na paliwo stałe, bez podajnika i automatyki, a więc pracujący z przerwami - od załadunku do załadunku - nadaje się przede wszystkim do budynków o dużej akumulacyjności, których konstrukcja może przejąć chwilowe nadmiary ciepła, i oddać je później po wygaśnięciu paleniska. Dla kosztów utrzymania domu ważniejsze jest ograniczenie strat ciepła w budynku, aniżeli wybór sposobu jego ogrzewania. Nawet najsprawniejszy kocioł będzie drogi w eksploatacji, jeśli budynek jest zbyt słabo ocieplony.

Warto pamiętać, że prawo określa tylko minimalne wymagania co do izolacyjności cieplnej przegród, ale ograniczanie się do nich to trochę tak, jak kupowanie produktów najgorszej jakości, chociaż dopuszczonych do obrotu. Dla komfortu cieplnego oraz racjonalnego zużycia energii ważna jest też możliwość sterowania ogrzewaniem.

Regulator temperatury Układ elektryczny sterowany wentylatorem

Czy warto wykonać projekt instalacji?

Projekt domu najczęściej nie zawiera dokładnego projektu instalacji c.o., jego wykonanie warto jednak powierzyć dobremu specjaliście. Projekt oczywiście kosztuje, jednak jego brak naraża nas na jeszcze większe koszty, gdy elementy systemu ogrzewania domu zostaną źle dobrane. Jeśli np. grzejniki będą miały zbyt wysoką moc (będą "przewymiarowane"), to wydamy na nie więcej niż to konieczne, w instalacji będzie też niepotrzebnie krążyć więcej wody.

Natomiast przy zbyt małej mocy trzeba będzie podnieść temperaturę wody grzewczej, co może skutkować spadkiem sprawności kotła (szczególnie kondensacyjnego) i większymi rachunkami za ogrzewanie. Najgorzej, jeśli grzejniki w niektórych pomieszczeniach są zbyt małej mocy, a w innych zbyt dużej, bo instalację niezwykle trudno wyregulować.

Także rury, szczególnie z tworzyw, są dostosowane do określonej temperatury wody grzewczej, której nie należy przekraczać. Muszą mieć ponadto odpowiednie średnice, by szybkość przepływu nie była zbyt duża (poniżej 0,3 m/s dla typowych rur), inaczej instalacja staje się głośna. Również zastosowanie niewłaściwej pompy cyrkulacyjnej może spowodować poważne kłopoty, bo nie będzie ona w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości gorącej wody do grzejników. Jeśli automatyka sterująca pracą kotła zostanie źle dobrana lub zainstalowana, to zamiast przynieść korzyści, tylko utrudni nam życie.

Sterujący pracą kotła czujnik temperatury w pomieszczeniu, zamontowany zbyt blisko kominka w salonie, będzie wyłączał kocioł tuż po rozpaleniu ognia i pozostała część domu pozostanie niedogrzana. Czasem użytkownicy wyłączają lub demontują takie regulatory, a żądaną temperaturę w pomieszczeniach ustawiają tylko za pomocą głowic termostatycznych przy grzejnikach. Oznacza to jednak, że niepotrzebnie wydali pieniądze. Jeśli trudno znaleźć właściwe miejsce na regulator temperatury, warto zdecydować się na model bezprzewodowy. Wówczas można dowolnie go przenosić, tak by jego pracy nie zaburzało ciepło z kominka czy od słońca.

Dobre wykonawstwo instalacji grzewczej

Zły wykonawca potrafi zepsuć nawet najlepszy materiał. Ponadto, popełnionych przez niego błędów często nie widać na pierwszy rzut oka. Szczególnie trudno zauważyć je osobom bez doświadczenia budowlanego (a więc większości inwestorów). Chyba najczęściej spotykanym błędem popełnianym przy wykonywaniu instalacji c.o. jest pozostawianie rur z gorącą wodą bez izolacji lub izolowanie ich niewłaściwymi materiałami (zdjęcie takiej instalacji poniżej).

Najczęściej stosowana jest otulina z pianki polietylenowej (żargonowo nazywanej "szarą"), bo jest ona tania i łatwa w montażu. Jednak nie nadaje się ona do izolowania instalacji grzewczej o wysokiej temperaturze, np. w instalacjach z kotłem na paliwo stałe, bo się po prostu topi. Do izolowania takich rur należy użyć np. wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej, bo są odporne na wysoką temperaturę. Częstym zaniedbaniem przy ogrzewaniu domu jest niedokładne wykonanie izolacji na kolankach, zaworach czy kołnierzach rur. Takie miejsca w kotłowni, piwnicy czy garażu to nic innego jak mostki cieplne. Powodują znaczne straty, bo temperatura otoczenia jest tam niska, a woda grzewcza gorąca.

Ponadto izolacja z pianki powinna być solidnie umocowana i jeśli ma być trwała przykryta osłoną z tworzywa lub pomalowana specjalną farbą. Rury powinny być ułożone z uwzględnieniem ich rozszerzalności cieplnej. Trzeba o tym pamiętać przy ich mocowaniu, a także zastosować odpowiednie kształtki kompensujące przesuwanie się rur.

opr.: Jarosław Antkiewicz
zdjęcia: Thermoval, Metrix