Odzyskiwanie energii elektrycznej z ciepła odpadowego. Nowy zakład produkcyjny w budowie

Termo2Power chce się stać światowym liderem na rynku odzyskiwaniu energii elektrycznej z ciepła odpadowego. Jeszcze w tym roku może ruszyć nowy zakład produkcyjny.

Odzyskiwanie energii elektrycznej z ciepła odpadowego. Nowy zakład produkcyjny w budowie

Odzyskiwanie energii elektrycznej z ciepła odpadowego

Firma Termo2Power, producent systemów do odzyskiwania energii elektrycznej z ciepła odpadowego, chce się stać światowym liderem w produkcji rozwiązań do wytwarzania energii elektrycznej na bazie konwersji energii cieplnej. Firma produkuje generatory prądu zasilane paliwami ekologicznymi. Termo2Power zapowiada rozbudowę zakładu produkcyjnego.

Technologia odzyskiwania ciepła z odpadów służy do produkcji prądu bez żadnych paliw. W takiej postaci może być on produkowany 24 godziny na dobę, niezależnie od słońca czy wiatru i w ciągu roku technologia pozwala uzyskać 8 tys. godzin, podkreśla prezes zarządu Termo2Power, firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu ciepła z odpadów. Są setki miejsc, gdzie taką technologię można zastosować.

ORC (Organic Rankine Cycle), czyli odzyskiwanie energii elektrycznej z ciepła opadowego wpisuje się w proekologiczne trendy na świecie. Taka produkcja prądu pozwala zminimalizować wytwarzanie dwutlenku węgla, co więcej, jest też niezależna od naturalnych źródeł energii, jak wiatr, woda czy słońce. Dlatego, jak podkreśla przedstawiciel firmy Termo2Power, zainteresowanie tego typu technologią ciągle rośnie, zwłaszcza że pozwala również na znaczne oszczędności.

W Polsce ten rynek jest jeszcze bardzo mały, bo prąd jest w miarę tani. Dla porównania we Włoszech na generowany prąd w takiej sytuacji płaci się w przeliczeniu na złotówki 1,2 zł za kilowatogodzinę. Wówczas taka inwestycja bardzo szybko się zwraca. Kluczową kwestią jest podłączenie do sieci. W Polsce jest trudno, ale udaje się na własne potrzeby zamontować takie instalacje i obniżyć koszt do operatora. Jednocześnie jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska, bo pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla, przekonuje ekspert.

Odzyskiwanie energii z ciepła odpadowego wciąż jednak jest technologią stosunkowo młodą, dlatego liczba firm oferujących tego typu systemy jest stosunkowo niewielka. Brouwer szacuje ich liczbę na ok. 25, jak jednak podkreśla, w przeważającej mierze są to duże koncerny, które skupiają się wyłącznie na dużych urządzeniach, zwłaszcza że koszt ich produkcji w porównaniu do mniejszych jest zbliżony, a zyski znacznie większe.

Dla naszej firmy sprzedaż nie jest problemem, bo urządzenia idą jak świeże bułeczki, ale produkcja. Musimy powiększyć własny zakład produkcyjny, bo obecnie mamy mały warsztat. To nie wystarczy na popyt, dlatego wyzwaniem będzie zorganizować dużą produkcję w kraju albo w innym miejscu, albo poprzez współpracę z innym podwykonawcą. W tym roku zapadnie decyzja, zapowiada prezes Termo2Power.

Dodaje, że obecnie istniejący zakład w Kwidzynie pozwala na wykonanie 50 turbin ekspander. Przy całej instalacji jest to już zaledwie kilkanaście urządzeń, przy popycie liczonym w tysiącach. Dlatego firma chce postawić na rozwój produkcji, zwłaszcza że stosowana przez Termo2Power innowacyjna technologia jest na tyle atrakcyjna, że interesują się nią największe ośrodki badawcze pracujące nad rozwojem energetyki.

Do ORC stosowane są przede wszystkim turbiny, ale zależą one od przepływu gazów. Nasze urządzenie zależy od ciśnienia, np. wiatrak podczas wiatru, gdy jest blokowany, cały czas przepływa tam wiatr. W naszym urządzeniu, gdy jest blokowany, gazy już nie puszczą, działa jak zawór. Takie urządzenia były stosowane jako silnik pneumatyczny np. do windy albo do wiertła. Okazało się, że mogą być również wykorzystywane do ORC, tłumaczy Jacob Brouwer.

źródło i zdjęcia: Newseria

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT