Odkurzacze tradycyjne i centralne. O czym należy pamiętać?

Wiosna w pełni. Warto więc rozważyć wymianę filtrów w naszych odkurzaczach, tradycyjnych lub centralnych. Ich bardziej efektywna praca wpłynie na ograniczenie kurzów oraz drobnoustrojów w poszczególnych pomieszczeniach domów i mieszkań. Jeśli wśród naszych najbliższych są alergicy, z pewnością będą nam wdzięczni.

Odkurzacze tradycyjne i centralne. O czym należy pamiętać?

Wiosna to nie tylko czas, w którym wszystko budzi się do życia. To również pora pylenia wielu roślin. Aby pomóc alergikom, warto przeprowadzić generalne porządki w naszych domach i mieszkaniach. Numerem jeden na liście rzeczy do zrobienia powinna być wymiana filtrów w odkurzaczach.

Przełom kwietnia i maja nie jest łaskawy dla alergików. Pylące trawy i drzewa powodują niemiłe konsekwencje. Zadbajmy więc o to, aby nasi najbliżsi mogli cieszyć się spokojem w domu. Upewnijmy się, że odkurzanie nie będzie dla nich uciążliwe. Cykliczna wymiana filtrów to podstawa. Dzięki temu odkurzacze będą działać o wiele sprawniej.

Odkurzacze tradycyjne - o czym warto pamiętać?

Regularna wymiana filtrów stała się koniecznością. Zapobiega ona wydostawaniu się kurzu i nieczystości częścią wylotową odkurzacza. Jeśli tego nie zrobimy, drobnoustroje będą wydostawały się z urządzenia i zamiast upragnionego porządku zafundujemy sobie... bałagan.

Głównym zadaniem filtrów jest ochrona przed ulatnianiem się zanieczyszczeń. Mają one również zapewnić należyte działanie tych urządzeń. Filtr wlotowy zabezpiecza silnik przed zanieczyszczeniami. Worek je magazynuje, więc należy go regularnie wymieniać. Zadaniem filtra wylotowego jest to, by nic nie uchodziło na zewnątrz.
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w domowych odkurzaczach są filtry tekstylne, wykonane z tkaniny lub papieru. Użytkownicy powinni pamiętać o ich częstej wymianie. Jeśli tego nie zrobimy - urządzenie może stracić moc ssania, a jego silnik szybko się przegrzeje. Aby uniknąć tego typu sytuacji, pamiętajmy o wymianie filtrów przynajmniej przy co piątej zmianie worka. Regularna wymiana filtrów jest zalecana, jednak nie powoduje całkowitego wyeliminowania unoszenia się drobnoustrojów.

Zalety odkurzania centralnego

Ciekawą alternatywą dla odkurzaczy tradycyjnych jest centralne odkurzanie. Chociaż w nim również należy wymienić filtry, nie trzeba tego robić tak często. -

Filtr, używany w naszej jednostce centralnej, jest wielokrotnego użytku. Wystarczy go wymyć pod bieżącą wodą, aby działał bez zarzutu, mówi Grzegorz Kosylak, ekspert marki Vacu USM.

Główną zaletą centralnego odkurzania jest fakt, że wciągnięty kurz nie trafia z powrotem do pomieszczeń. Zostaje wydmuchany na zewnątrz domu lub mieszkania. Instalacje centralnego odkurzacza znajdują się w ścianach lub podłogach. To one odprowadzają kurz do jednostki centralnej, która ulokowana jest w piwnicy lub kotłowni. W niej odbywa się proces filtracji, w efekcie której oczyszczone powietrze poprzez gniazdo wyrzutowe trafia na zewnątrz budynku, wyjaśnia ekspert marki Vacu USM.

Zastosowanie takiej technologii pozytywnie wpływa na zmniejszenie kurzu i drobnoustrojów w domu. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla alergików, którzy nie muszą się zmagać z unoszącymi się zanieczyszczeniami. Należy pamiętać o tym, że nawet najbardziej dokładny filtr tradycyjnego odkurzacza nie jest w stanie usunąć wszystkich nieczystości. Wydmuchiwane powietrze powoduje unoszenie się pyłów, których nie zdążyliśmy jeszcze wciągnąć.

Dodatkowo, zaletami tego systemu są: brak uporczywego hałasu oraz wykluczenie konieczności przenoszenia ciężkiego, tradycyjnego odkurzacza. Sama czynność odkurzania jest niezwykle prosta. Wystarczy, że do gniazda ssącego podłączymy lekką rurę. Dzięki temu w łatwy, szybki i cichy sposób posprzątamy zabrudzone podłogi. Jeśli planujemy budowę domu, pamiętajmy o tym, aby system centralnego odkurzania wziąć pod uwagę już na etapie projektu. W efekcie unikniemy dodatkowych prac, związanych z montażem rur w ścianach.

źródło i zdjęcie: UST-M

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT