Kominki i piece - Budowa, podłączanie, eksploatacja

Dodano: środa, 07 lipca 2010 13:13

"Kominki i piece - Budowa, podłączanie, eksploatacja" to książka wydana w serii wydawniczej "Do It Yourself". W przystępny sposób opisano w niej podstawowe zasady budowy, podłączania i eksploatacji kominków i pieców.

Komfort cieplny, a więc to, jak przyjemnie odczuwamy ciepło wytwarzane przez jakiś system ogrzewczy, zależy od sposobu, w jaki to ciepło do nas dociera. Rozróżniamy rozchodzenie się ciepła przez konwekcję, czyli unoszenie (powietrze ulega ogrzaniu i cyrkuluje w pomieszczeniu), przewodzenie (przekazywanie ciepła odbywa się przez bezpośredni kontakt ciała ciepłego i zimnego) oraz przez promieniowanie (wymiana ciepła następuje za pośrednictwem fal elektromagnetycznych przepływających pomiędzy dwoma ciałami nie stykającymi się ze sobą).

W odróżnieniu od większości innych systemów ogrzewania, kominki i piece ogrzewają nie tylko powietrze, lecz przekazują ciepło w podobny sposób jak słońce - przede wszystkim przez zdrowe i nie powodujące podrażnień promieniowanie. Ten sposób - konwekcja w połączeniu z promieniowaniem - najlepiej odpowiada organizmowi ludzkiemu. Dlatego też za optymalne dla człowieka źródło ciepła uważa się przede wszystkim piece kaflowe.