Eksperci
Jak prawidłowo dobrać urządzenie przeciwzalewowe?

Jak prawidłowo dobrać urządzenie przeciwzalewowe?

Odpowiada: Anna Stochaj

Wybór właściwego zaworu zwrotnego zależy od wielu czynników, wśród których warto wymienić cechy obiektu odwadnianego, usytuowanie kanału oraz obowiązujące normy i przepisy. Najważniejsze w wyborze właściwego urządzenia przeciwzalewowego jest jednak rozróżnienie ścieków, które będą przez to urządzenie przepływać.

W przypadku przewodów, które odprowadzają ścieki zawierające fekalia (z toalet, pisuarów) zaleca się stosowanie automatycznych zaworów zwrotnych Staufix FKA lub zaworów z pompą Pumpfix F. W tego typu urządzeniach w normalnym trybie klapy zwrotne są zawsze otwarte, dzięki czemu ścieki mogą swobodnie przepływać przez urządzenie. W momencie wystąpienia przepływu zwrotnego klapy zamykają się za pomocą siłownika sterowanego sondą umieszczoną w kanale (przepływ zwrotny zostaje rozpoznany przez sondę, w momencie 80% wypełnienia kanału). Dzięki temu praktycznie nie ma możliwości przyblokowania klapki przez zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach. Tylko tego typu urządzenia gwarantują 100% bezpieczeństwo i ochronę przed zalaniem.

Ekspert firmy:
Logo

Często zdarza się jednak, że ze względu na niską cenę na przewodach odprowadzających ścieki z toalet montuje się zwykłe mechaniczne zasuwy burzowe ze swobodnie zawieszonymi klapami. Jest to postępowanie ryzykowne i nie gwarantujące skutecznej ochrony. Przez zasuwy burzowe powinna przepływać wyłącznie woda deszczowa i ścieki bez fekaliów (z pralek, umywalek, wanien itp.). Swobodnie zawieszona klapka stanowi przeszkodę dla ścieków fekalnych a przyblokowana klapka w momencie cofki nie ochroni piwnic przed zalaniem.


Montując zasuwę burzową na przewodach odprowadzających ścieki fekalne należy liczyć się z obowiązkiem jej regularnego czyszczenia. Warto zdawać sobie sprawę, że koszty poniesione w wyniku ewentualnego zalania są dużo wyższe niż jednorazowy zakup automatycznego zaworu zwrotnego.