Eksperci
Recyrkulacja ścieków w przydomowej oczyszczalni

Recyrkulacja ścieków w przydomowej oczyszczalni

Odpowiada: Jolanta Sych

Jakie są koszty, zasada działania i celowość wprowadzenia recyrkulacji ścieków oczyszczonych w przydomowej oczyszczalni do ponownego wykorzystania w ustępach?

Ścieki po oczyszczalniach biologicznych mogą być wykorzystywane do ponownego użycia, jedynie wówczas, gdy poddane zostaną procesom dezynfekcji. Koszty takiej instalacji to koszty urządzeń oczyszczalni oraz koszty urządzeń dezynfekujących. Należałoby wówczas oczyszczone ścieki gromadzić w zbiorniku, w którym zainstalowany byłby czujnik poziomu cieczy. Gdyby zbiornik był pusty instalacja musiałaby przełączać się na pobór wody z sieci. Instalacja do dezynfekcji może kosztować bardzo różnie. Tym bardziej, że sposobów dezynfekcji jest też kilka.

Ekspert firmy:
Logo

Gdy pobór wody będzie w miarę regularny możemy do dezynfekcji zastosować lampę UV, a gdy będą znaczne odstępy czasowe w poborze wody należy zastosować dezynfekcję chlorem. Koszty takiej instalacji do dezynfekcji mogą być różne i są wyceniane indywidualnie. Może to być kilka tysięcy a także kilkanaście tysięcy.