Eksperci
Prawidłowa wentylacja w domu

Prawidłowa wentylacja w domu

Dodano: niedziela, 20 grudnia 2015 11:52
Odpowiada: Roman Jeziorski

Jak prawidłowo zaplanować wentylację w domu, aby zagwarantować domownikom odpowiednią ilość i jakość powietrza? Jakie są skutki złej wentylacji? Co wybrać: wentylację mechaniczną czy grawitacyjną?

Podstawowym zadaniem systemu wentylacyjnego jest doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie z nich zanieczyszczonego powietrza. Wymiana ta powinna jednak odbywać się z określona częstotliwością. Ponieważ istnieją dwa typy wentylacji - naturalna zwana grawitacyjną oraz mechaniczna - warto poznać konsekwencje wyboru każdej z nich.

Wentylacja grawitacyjna, choć jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem, nie nadążając z wymianą świeżego powietrza, nie zapewnia dostarczenia jego odpowiedniej ilości. Zmienne warunki atmosferyczne tylko potęgują ten problem, a to skutkuje nie tylko pogorszeniem dobrego samopoczucia domowników, ale i naruszeniem stanu technicznego budynku. Stopniowo na ścianach zaczną pojawić się grzyby i pleśnie. Degradacji może ulec także materiał użyty do wykończenia domu.

Winę za te uszkodzenia ponosi ulatniająca się para wodna, wydzielająca się w trakcie takich codziennych czynności jak gotowanie czy pranie. Nieprawidłowa wentylacja utrudnia wymianę pary wodnej na powietrze "suche". Nie znajdując ujścia, krąży po domu osadzając się dosłownie wszędzie.

Można temu zapobiec dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej. Wykorzystują ją m.in. centrale wentylacyjne marki DOSPEL, chętnie stosowane zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym. Do głównych zalet tych innowacyjnych urządzeń należą: niski poziom hałasu, kształt umożliwiający podwieszenie urządzenia w miejscu niewidocznym dla oka oraz niskie koszty eksploatacji.

Należy pamiętać, że bardzo często powietrze wewnątrz budynku ma wyższą temperaturę od powietrza na zewnątrz. Niewykorzystanie go byłoby nie tylko nieekonomiczne, ale i obciążałoby przyrodę.

Firma Dospel postanowiła znaleźć optymalne rozwiązanie tego problemu tworząc innowacyjne centrale wentylacyjne z rekuperacją. Montowane w nich dwa hybrydowe wymienniki ciepła, charakteryzujące się wysokimi parametrami jego odzysku obniżają pobór energii elektrycznej koniecznej do ogrzania powietrza wtłaczanego. Wykorzystanie tak wysokiej klasy filtrów gwarantuje świeże, oczyszczone z wszelkich bakterii i drobnoustrojów, powietrze.

Ekspert firmy:
Logo

Warto wspomnieć, że do centrali wentylacyjnej DOSPEL można podłączyć gruntowy wymiennik ciepła. Otrzymujemy wówczas zestaw, który nie tylko zaopatrzy nas w świeże i czyste powietrze, ale również w zależności od potrzeb schłodzi je lub podgrzeje. Pozwala to jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacji całego systemu wentylacji.