Eksperci
Wyrzutnia a dachówka z kominkiem odpowietrzającym

Wyrzutnia a dachówka z kominkiem odpowietrzającym

Dodano: wtorek, 07 grudnia 2010 10:43
Odpowiada: Maciej Kosowski

Posiadam cztery zabudowane dachówki z kominkiem odpowietrzającym. jeden kominek jest wykorzystany do odpowietrzenia kanalizacji, pozostałe trzy mogą być wykorzystane jako wyrzutnia od centrali wentylacyjnej (200 mm średnicy) chyba, że przepisy stanowią inaczej. czy można tak wykorzystać wolne przewody wentylacyjne (po 100 mm średnicy każdy) i nie budować specjalnie wyrzutni w ścianie budynku?

Kominki umieszczone w dachówkach mogą służyć jako wyrzutnia systemu wentylacji mechanicznej, jednak pod warunkiem, że łączna powierzchnia ich przekroju będzie większa lub co najmniej równa powierzchni przekroju przewodu wyrzutni. Bardzo często popełnianym błędem jest wymiana jednej rury o średnicy 200 mm na dwie rury o średnicy 100 mm (czyli np. na dwa kominki dachowe). Okazuje się, że łączna powierzchnia przekroju dwóch rur o średnicy 100 mm każda jest znacznie mniejsza niż powierzchnia przekroju rury o średnicy 200 mm. W efekcie otrzymuje się znaczne stłumienie możliwości pracy wyrzutni, zwiększenie oporów i hałasu, a co za tym idzie obniżenie wydajności rekuperatora.

Polecam więc obliczenie pola powierzchni przekroju wszystkich trzech kominków. Jeśli będzie on większy lub co najmniej równy polu powierzchni przekroju rury wyrzutni - rozwiązanie powinno zadziałać.

Ekspert firmy:
Logo

Dla rozbudowanych instalacji zalecane jest zwiększenie wielkości czerpni i wyrzutni nawet o 25% w stosunku do średnicy otworu czerpni i wyrzutni w rekuperatorze - dla znacznego obniżenie hałasu oraz oporów pracy całego systemu wentylacyjnego. Oznacza to także często konieczność zastosowania zamiast 3 nawet 6 lub więcej kominków wentylacyjnych montowanych w dachówkach. Polecam więc kalkulator i wykonanie odpowiednich obliczeń.

 

Powiązane artykuły

» Kominki elektryczne marki Optiflame