Eksperci
Izolacja rur wentylacji mechanicznej

Izolacja rur wentylacji mechanicznej

Dodano: piątek, 10 września 2010 13:29
Odpowiada: Maciej Kosowski

Jak powinno wyglądać ocieplenie rur do wentylacji mechanicznej (metalowe, sztywne) na nieużywanym poddaszu z ocieplonymi połaciami dachu (wełna między krokwiami 15 cm) i ocieplonym stropodachem wełną o grubości 20 cm? Czy konieczne jest docieplenie rur zwykłą wełną grubości 10 cm i okrycie ich folią paroizolacyjną?

Grubość izolacji dachu oraz stropu łącznie jest właściwa, choć zgodnie z wytycznymi dotyczącymi domów energooszczędnych powinna być przynajmniej o połowę grubsza. Jednak zaizolowane w opisany sposób wnętrze strychu może podlegać znacznym wahaniom temperatury, w szczególności w ekstremalnych warunkach lata lub zimy. W takich sytuacjach standardowa izolacja 3 cm przewodów wentylacyjnych może okazać się nieco zbyt mała, co w ekstremalnych warunkach może znacząco obniżyć sprawność odzysku ciepła systemu wentylacyjnego.

Ekspert firmy:
Logo

Dodatkowe izolowanie samych przewodów wentylacyjnych wełną oraz folią paroizolacyjną będzie zarówno pracochłonne jak i dość drogie, co więcej bez zachowania bardzo wysokiej staranności w izolowaniu może okazać się, że mimo izolacji na przewodach pozostaną niewielkie mostki termiczne, co może skutkować wykraplaniem się wody w niekorzystnych warunkach temperaturowych. Sensowniejszym oraz mniej pracochłonnym (ale kosztowo bardzo zbliżonym) rozwiązaniem będzie dodatkowe zaizolowanie połaci dachowej minimum 10 lub jeszcze lepiej 15-20 cm wełny mineralnej, dla uzyskania łącznej grubości izolacji powyżej 30cm. Rozwiązanie takie nie tylko zabezpieczy przewody wentylacyjne przed problemami temperaturowymi, ale też znacząco polepszy parametry energetyczne budynku.