Eksperci
Rekuperator w nieogrzewanym pomieszczeniu

Rekuperator w nieogrzewanym pomieszczeniu

Dodano: środa, 25 sierpnia 2010 13:07
Odpowiada: Maciej Kosowski

Energooszczędny dom jednorodzinny, parterowy z poddaszem i garażem, piwnice pod domem (piwnice i garaż nieogrzewane). Kubatura pomieszczeń nieogrzewanych to 320m3, a ogrzewanych to 590 m3. W domu jest zaplanowany kominek oraz ogrzewanie podłogowe na wszystkich podłogach. Jak i jaki zamontować rekuperator, aby go pogodzić z dwoma strefami ciepła?

Garaż zgodnie z przepisami powinien być traktowany zawsze jako pomieszczenie wentylowane niezależnie, zatem łączyć go z systemem wentylacji domu po prostu nie wolno.

Wyrzucanie zużytego powietrza z systemu rekuperatora do pomieszczeń nieogrzewanych sprawdzi się, jeśli zastosujemy rekuperator niskiej klasy i o bardzo niskiej sprawności: nowoczesne rekuperatory przy sprawności ponad 90% powodują schłodzenie powietrza usuwanego do temperatury nieznacznie wyższej od zera - wykorzystywanie więc takiego powietrza nie jest zbyt mądre. Pomijam tutaj kwestię zanieczyszczenia powietrza zużytego oraz przepisy, zabraniające wykorzystywania powietrza zanieczyszczonego w wentylacji.

Ekspert firmy:
Logo

Optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch rekuperatorów - po jednym dla każdej strefy budynku. Aby obniżyć koszty polecałbym zastosowanie do strefy "ciepłej" rekuperatora wysokiej klasy z wymiennikiem przeciwprądowym, połączonego z gruntowym wymiennikiem ciepła i wyposażonego w rozbudowaną automatykę sterującą.

Dla strefy "chłodnej" rekuperator z wymiennikiem krzyżowym i podstawową automatyką, bez GWC, co pozwoli na znaczną redukcję kosztów inwestycyjnych, ale jednocześnie zapewni skuteczną wentylację ze znacznie mniejszymi stratami ciepła niż w przypadku typowych "kratek". Jeśli garaż jest częścią piwnicy, lub piwnica całościowo traktowana będzie jako garaż z pomieszczeniami przyległymi, można zastosować dla tej części domu jeden, niezależny system wentylacyjny nie narażając się na ryzyko nieodebrania budynku przez kominiarza czy nadzór budowlany.