Eksperci
Rekuperator a kominek z DGP

Rekuperator a kominek z DGP

Dodano: środa, 25 sierpnia 2010 11:20
Odpowiada: Maciej Kosowski

Czy przy posiadaniu rekuperatora oraz ogrzewania gazowego wykluczone jest wspomaganie kominkiem z DGP? Dom ma mieć powierzchnię 120m2, będzie o zwartej bryle, a budowany jest w trybie energooszczędnym.

Posiadanie rekuperatora nie wyklucza absolutnie stosowania Dystrybucji Gorącego Powietrza. Podstawowa różnica polega na tym, że rekuperator zasilany jest powietrzem zewnętrznym i rozprowadza je po budynku. DGP zazwyczaj ogrzewa powietrze już znajdujące się w budynku i rozprowadza je po pomieszczeniach po wstępnym podgrzaniu w czopuchu kominka.

Faktem jest, że dla domu doskonale zaizolowanego, czyli spełniającego normę zapotrzebowania energetycznego poniżej 75kW/m2/rok stosowanie DGP mija się z celem, gdyż rekuperator sam rozprowadzi ogrzane powietrze po budynku. Oczywiście, jeden rekuperator działał będzie mniej skutecznie niż dodatkowy, zazwyczaj bardzo wydajny wentylator systemu DGP, jednak dla domów energooszczędnych o niezbyt dużej powierzchni rekuperator potrafi zastąpić system rozprowadzania ciepłego powietrza.

Ekspert firmy:
Logo

System DGP wykonać będzie trzeba dla domu słabo zaizolowanego, o dużym zapotrzebowaniu na energię oraz dla domu bardzo rozłożystego - o dużej powierzchni. W takim budynku rekuperator również rozprowadzi ciepło, jednak ze względu na fakt, iż będzie odbywało się to stosunkowo wolno, warto pomyśleć o dodatkowym rozprowadzeniu gorącego powietrza.

 

Powiązane artykuły

» Zasady budowy kominka