Eksperci
Usprawnienie działającej wentylacji

Usprawnienie działającej wentylacji

Dodano: piątek, 20 sierpnia 2010 13:53
Odpowiada: Maciej Kosowski

Czy przy niewystarczającej ilości kanałów wentylacyjnych, wykonanie otworów w sufitach każdego z pomieszczeń i odprowadzenie powietrza na strych będzie pozytywnie wpływało na poprawę wentylacji w domu?

Zgodnie z polskimi przepisami wszystkie pomieszczenia poddasza użytkowego muszą posiadać wentylację. Oznacza to, że aby zadziałała w nich wentylacja grawitacyjna, nad każdym pokoikiem musi znaleźć się komin o długości jakiś 3 m, dla uzyskania realnego ciągu wentylacyjnego. Szczerze mówiąc jeszcze nigdzie nie spotkałem domu, w którym ta zasada byłaby przestrzegana.

Ekspert firmy:
Logo

Aby poprawić wentylację poddasza należy założyć system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem dla całego domu lub zastosować mechaniczny system wywiewny dla pomieszczeń poddasza w postaci wentylatora centralnego lub niezależnych wentylatorów (ściennych lub nasad kominowych) wyciągających powietrze z poddasza. Poza tym jeśli dla wentylacji wywiewnej nie zapewnimy odpowiedniego nawiewu poprzez nawiewniki ścienne lub co najmniej nawiewniki okienne - wentylacja wywiewna też nie zadziała. Jeśli jest potrzeba, aby powietrze z poddasza było usuwane na zewnątrz - należy poruszyć je mechanicznie oraz zapewnić uzupełnienie jego niedomiaru przez nawiewniki.

Reasumując zabieg wykonania przewodów wyprowadzających powietrze na strych to strata czasu i pieniędzy.