Eksperci
Brak wentylacji w łazience i powracający problem pleśni

Brak wentylacji w łazience i powracający problem pleśni

Dodano: piątek, 20 sierpnia 2010 13:00
Odpowiada: Maciej Kosowski

W jaki sposób poprawić wentylację w łazience bez okna i komina wentylacyjnego? Aktualnie jest tam tylko wentylator, ale działa on tylko przy włączonym świetle. Jest od niego poprowadzona rura PCV idąca na strych, ale jest to niewystarczające rozwiązanie - wentylacja słabo działa, w łazience panuje zaduch, a sufit i ściany zaczyna pokrywać pleśń. Czy wydajniejszy wentylator lub pochłaniacz wilgoci pomoże rozwiązać tą sytuację?

Łazienka bez wentylacji grawitacyjnej lub innego systemu wentylacyjnego prowadzącego na zewnątrz budynku nie powinna być dopuszczona do użytkowania.

Pochłaniacz wilgoci niestety nie spełni pokładanych w nim nadziei, gdyż w łazience takiej brak jest jakiejkolwiek wymiany powietrza, co gorsza wilgoć wyrzucana jest nie na zewnątrz budynku lecz na strych. Efekt - wilgoć będzie zbierała się w budynku i oprócz łazienki trzeba będzie remontować inne pomieszczenia. Pierwszy warunek poprawy wentylacji - to bezwzględne przedłużenie kominka wentylacyjnego ponad dach budynku. Część przechodząca przez strych (jeśli jest on nieocieplony) - powinna zostać zaizolowana. W innym wypadku wilgoć będzie skraplać się na ściankach przewodu wentylacyjnego i spływać w dół do prysznica.

Należy pamiętać, że średnica przewodu wentylacyjnego powinna być ona równa lub większa niż 100mm, gdyż przewód o mniejszej średnicy roli swojej raczej nie spełni.

Kolejna kwestia - to nawiew: skąd łazienka pobierać ma powietrze, które usuwane jest przez wentylator? Jeśli drzwi łazienkowe pozbawione są odpowiednich otworów lub kratki - wentylacja przy najsilniejszym wentylatorze istnieć nie będzie. Ponadto pomieszczenie przylegające do łazienki powinno zostać wyposażone w nawiewnik świeżego powietrza z zewnątrz, jaki odpowiednią ilość powietrza dostarczy.

Ekspert firmy:
Logo

Co do samego wentylatora - jeśli jest to wentylator o odpowiedniej wydajności i mocy (czyli wydajność minimum 75m3/h dla ok. 50-100 Pa) jego praca powinna być zauważalna. Warunek - po wyjściu z łazienki musi on chodzić przynajmniej kilkanaście minut, jeśli nie godzinę, dla usunięcia wilgoci z łazienki. Jeśli wentylator wyłącza się zaraz po zgaszeniu światła w łazience - to równie dobrze można go zdemontować, gdyż w trakcie pracy prysznica wywieje on zaledwie ułamek z wyprodukowanej w łazience wilgoci. O poprawie sytuacji będzie można mówić, kiedy wszystkie powyższe uwagi zostaną uwzględnione dla wspomnianej łazienki.