Eksperci
Wentylacja mechaniczna a ogrzewanie gazowe

Wentylacja mechaniczna a ogrzewanie gazowe

Dodano: poniedziałek, 19 lipca 2010 14:21
Odpowiada: Maciej Kosowski

Czy w przypadku ogrzewania piecem gazowym z zamkniętą komorą spalania jest możliwość zainstalowania wentylacji mechanicznej z rekuperatorem czy konieczna jest wentylacja grawitacyjna?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w tej kwestii jest jednoznaczne:
"W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione. Przepisu [...] nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową."

Ekspert firmy:
Logo

Zabronione jest stosowanie wentylacji mechanicznej, co oczywiście nie jest jednoznaczne z wymogiem instalowania wentylacji grawitacyjnej. W Holandii problem ten został rozwiązany przez sprzedaż rekuperatorów nieposiadających biegu "0". Wtedy teoretycznie montujemy nawiew i wywiew, ale poprzez większy nawiew wywołujemy nadciśnienie co jest już zgodne z obowiązującymi przepisami. Oczywiście pozostaje kwestia odbioru pomieszczenia wyposażonego w takie rozwiązanie przez inspektora nadzoru, który nie widząc komina może stwierdzić niezgodność z przepisami. Wykluczające się przepisy są niestety podstawą do kłopotów z ich egzekwowaniem.