Eksperci
Montaż rekuperatora

Montaż rekuperatora

Dodano: środa, 14 lipca 2010 13:52
Odpowiada: Maciej Kosowski

Jaka jest zasadność instalowania kominów wentylacyjnych oraz montażu rekuperatorów do domu o powierzchni użytkowej około 150m2 ogrzewanego kotłem gazowym (w planach jest pompa ciepła) z wentylacją grawitacyjną? Koszty, montaż, cena i marka - czym się kierować przy zakładaniu instalacji?

W przypadku instalowania wentylacji mechanicznej nie ma konieczności (a zgodnie z przepisami nawet jest to zabronione) stosowania wentylacji grawitacyjnej. Według niemieckich badań, dom bez kominów wyposażony w dobrej klasy rekuperator potrzebuje o 54% energii mniej niż dom z tradycyjną wentylacja grawitacyjną. Koszty zakupu rekuperatora zawierają się w kwocie od 5 do 15 tysięcy złotych, wszystko zależy od tego jakiej jakości urządzenie chce się nabyć oraz na ile bezobsługowa ma być sama instalacja.

Co do samego montażu, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zewnętrznej firmie ze względu na gwarancję która będzie udzielona na wykonaną usługę. Oczywiście pod warunkiem, że firma gwarancji udziela i przekaże na koniec prac, protokół pomiarowy zgodny z przepisami.

Ekspert firmy:
Logo

Koszty utrzymania instalacji w przypadku mojego domu zawierają się w kwocie 5-7 złotych miesięcznie przy zużyciu energii na poziomie 35-40 W. Roczny koszt utrzymania rekuperatora wraz z filtrami to ok. 150-200 złotych dla domu o powierzchni 200m2. W sprawie pompy ciepła radziłbym przede wszystkim zainwestować dodatkowo w solidną izolację tak, aby zapotrzebowanie budynku na ciepło spadło na pułap poniżej 70kW/m2/rok (idealnym wynikiem byłoby poniżej 40 kW/m2/rok). Wówczas koszty ogrzewania spadają do pułapu poniżej poniżej 2000 złotych w skali roku. A dopiero potem wybierać pompę ciepła czy piec...