Eksperci
Jakie cechy konstrukcyjne wyróżniają nowoczesne kotły na paliwa stałe?

Jakie cechy konstrukcyjne wyróżniają nowoczesne kotły na paliwa stałe?

Dodano: czwartek, 23 lipca 2015 11:19
Odpowiada: Michał Łukasik

Automatyczny sposób podawania paliwa do paleniska i uproszczenie obsługi do minimum raz na 3–5 dni to najważniejsze cechy wyróżniające nowoczesne kotły na paliwa stałe. Do najpopularniejszych układów należą podajniki ślimakowe z retortą do ekogroszku i tłokowe. Połączenie automatyzacji tych kotłów i rozbudowanego systemu sterowania zapewnia optymalny komfort cieplny porównywalny z użytkowaniem kotłów gazowych czy olejowych.

Bardzo istotne zmiany konstrukcyjne w kotłach tego rodzaju zaszły również w związku z nowymi wymaganiami ekologicznymi. Dzięki odpowiedniej konstrukcji palników do peletu (jak np. palnika MULTI FLAME) zyskujemy czyste wytwarzanie ciepła.

Ekspert firmy:
Logo

W przypadku konstrukcji do spalania węgla typu ekogroszek zastosowanie np. czujnika żaru w retorcie we współpracy ze sterownikiem pozwala na stabilną pracę kotła i automatyczne dopasowanie optymalnych parametrów spalania.

Dla zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza pyłów, podniesienia efektywności spalania i sprawności cieplnej, konieczne były zmiany w budowie samego wymiennika (np. SAS SOLID), m.in. elementy ceramiczne, turbulatory w ciągach spalinowych, konstrukcja drzwiczek. Dopiero zastosowanie tych ulepszeń pozwoliło spełnić wymagania normy PN-EN 303-5:2012 dla 5 klasy.