Eksperci
Elektryczny podgrzewacz wody - przepływowy czy pojemnościowy?

Elektryczny podgrzewacz wody - przepływowy czy pojemnościowy?

Dodano: piątek, 21 listopada 2014 09:27
Odpowiada: Piotr Sosnowski

Jaki elektryczny podgrzewacz wody najlepiej wybrać: przepływowy czy pojemnościowy? Jakie są wady i zalety obu typów podgrzewaczy?

Najważniejszymi zaletami podgrzewaczy przepływowych są niewielkie gabaryty oraz automatyczne załączanie tylko w momencie odkręcenia kranu. Można je łatwo podłączyć blisko miejsca poboru wody i zapewniają energooszczędną eksploatację. Nie występują tu straty związane z przechowywaniem ciepłej wody w zbiorniku oraz jej przepływem w długich odcinkach rur.

Należy również pamiętać, że ciepła woda z podgrzewacza przepływowego jest dostępna w każdej chwili - nie ma ograniczenia pojemnością zbiornika. Szeroki wybór urządzeń oferowanych na rynku umożliwia optymalne dopasowanie mocy podgrzewacza i jego rodzaju do indywidualnych potrzeb.

Podgrzewacze przepływowe przy wszystkich swoich zaletach mają pewną niedogodność - stosunkowo dużą moc, a co za tym idzie, wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. Często jest to bariera techniczna trudna do przejścia, wtedy do wyboru pozostają ogrzewacze pojemnościowe. Moce grzałek w takich ogrzewaczach pozwalają na podłączenie do zwykłych gniazdek elektrycznych.

Ekspert firmy:
Logo

Kolejną zaletą urządzeń pojemnościowych jest możliwość wykorzystywania taniej energii elektrycznej podczas II taryfy. Natomiast wadami ogrzewaczy pojemnościowych są duże rozmiary oraz pewne straty energii, związane z przechowywaniem ciepłej wody w zbiorniku.