Eksperci
Jak dobrać powierzchnię kolektorów do podgrzewania c.w.u. i ogrzewania budynku?

Jak dobrać powierzchnię kolektorów do podgrzewania c.w.u. i ogrzewania budynku?

Dodano: czwartek, 21 sierpnia 2014 13:53
Odpowiada: Ireneusz Jeleń

Jak dobrać powierzchnię kolektorów, gdy mają służyć nie tylko do przygotowania c.w.u., lecz również do ogrzewania budynku? Jak połączyć je z instalacją grzewczą?

Instalacja solarna służąca do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania ogrzewania budynku, może przynieść w energooszczędnych domach jednorodzinnych nawet 30-35% oszczędności w rocznych kosztach zakupu paliwa. Wymagana jest wtedy współpraca z instalacją niskotemperaturową - najkorzystniej z ogrzewaniem podłogowym.

Orientacyjnie można wskazać, że powierzchnia absorberów kolektorów płaskich powinna wynieść od 4 do 7 m2 na każde 100 m2 powierzchni ogrzewanej domu, aby spodziewać się oszczędności rocznych pomiędzy 20 a 30%. Przy doborze kolektorów próżniowych dobrej klasy technicznej, dobór powierzchni czynnej powinien być zmniejszony o około 25%, a więc analogicznie od około 3 do 5,5 m2 na każde 100 m2 budynku.

Ekspert firmy:
Logo

Najczęściej integracja instalacji solarnej i grzewczej, także przy kilku źródłach ciepła, oraz realizacja funkcji podgrzewania wody użytkowej i wspomagania ogrzewania budynku, odbywa się przy zastosowaniu podgrzewacza uniwersalnego. Może on mieć konstrukcję typu "zbiornik w zbiorniku" - oddzielnie woda użytkowa i oddzielnie woda grzewcza.

Warto przewidzieć wykorzystanie latem nadwyżek ciepła dla podgrzewania wody w basenie sezonowym. Zwiększy to efektywność i bezpieczeństwo pracy instalacji solarnej.