Eksperci
Cieplne promienniki sufitowe alternatywą dla klimatyzacji

Cieplne promienniki sufitowe alternatywą dla klimatyzacji

Dodano: wtorek, 08 stycznia 2013 11:51
Odpowiada: Jerzy Stosiek

Sufitowe promienniki ciepła zasilane wodą realizują dwie funkcje: ogrzewają i chłodzą, a przy tym są bardziej skuteczne i przyjazne środowisku niż tradycyjny model ogrzewania. W znacznym stopniu ułatwiają też życie osobom cierpiącym na alergie i uczulonym na kurz. Jak więc działają promienniki i w jaki sposób można je wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń?

Promienniki ciepła to doskonała technologia, która pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego w obiektach różnego typu, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej integracji estetycznej z pozostałymi elementami architektonicznymi wnętrz.

Jak działają promienniki - ogrzewanie i chłodzenie

Każda nagrzana powierzchnia emituje promieniowanie elektromagnetyczne. Następnie promieniowanie pochłaniane jest przez różnego rodzaju ciała stałe, jak: ściany, meble, sprzęty domowe itp. Tym samym wzrasta temperatura danych przedmiotów, które z kolei znów oddają ciepło do otoczenia. Zasada działania sufitowych promienników ciepła jest tożsama z naturalnym działaniem słońca.

Z pewnością każdy z nas zaobserwował, że nawet w mroźny, zimowy dzień bezpośrednie promieniowanie słońca pozwala na przyjemne odczuwanie ciepła, mimo zimnej temperatury otoczenia. Efekt cieplny uzyskiwany przez słońce wywołany jest przez fale elektromagnetyczne, które przenikają przez powietrze nie tracąc energii. Energia ta przekształcana jest w ciepło dopiero przy kontakcie z ciałem ludzkim. Sufitowe panele realizują tę samą zasadę, dzięki czemu zapewniają przyjemne ciepło w strefie przebywania ludzi, a jednocześnie zachowują maksymalną wydajność energetyczną. Tak działa np. technologia Zehnder Nestsystems, której zamontowane promienniki nagrzewane są ciepłą wodą, aby następnie przekazywać energię grzewczą do wnętrza. Swój potencjał realizuje ona dopiero w kontakcie z otoczeniem, bezpośrednio oddziałując na osoby lub przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu.

Ekspert firmy:
Logo

Natomiast latem promienniki spełniają funkcję klimatyzacji działając chłodząco. Schemat działania jest analogiczny, jak w przypadku ogrzewania. Przez sufit chłodzący przepływa zimna woda. Ciepło emitowane przez osoby i przedmioty oraz ciepłe powietrze odprowadzane jest ku górze, w kierunku sufitu chłodzącego. Zostaje tam schłodzone i kieruje się z powrotem do wnętrza pomieszczenia.

Promienniki ciepła - najlepsze rozwiązanie dla alergików

Skoro energia grzewcza lub chłodząca jest przekazywana metodą promieniowania i oddziałuje bezpośrednio na osoby i rzeczy w danym wnętrzu, to nie potrzebuje używania powietrza jako nośnika energii. Dlatego w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami, promienniki sufitowe są systemem całkowicie czystym. Wytwarzane przez nie ciepło nie wywołuje ruchów powietrza, co w efekcie eliminuje rozprzestrzenianie się kurzu. Dzięki równomiernemu rozkładowi temperatury, zarówno podczas ogrzewania, jak i chłodzenia cyrkulacja kurzu i zanieczyszczeń ograniczona jest do minimum. To szczególnie ważna informacja dla osób cierpiących na alergię i narażonych na przebywanie w zakurzonych pomieszczeniach. To niezwykle czyste i higieniczne rozwiązanie wspomaga koncentrację, wydajność pracy, a w przypadku zamontowania w sypialni.

Systemy firmy Zehnder zapewniają pełen komfort otoczenia niezależnie od miejsca, w którym zostaną zainstalowane. Gwarantują najbardziej optymalną temperaturę dla ludzkiego ciała i odpowiednią wilgotność otoczenia o każdej porze roku. Dzięki zastosowanym technologiom wyeliminowane są typowe dla tradycyjnych urządzeń niedogodności. A do takich zaliczamy: nierówną temperaturę, wilgotność, nieprzyjemne i niebezpieczne podmuchy powietrza. Inwestując w cieplne promienniki sufitowe zyskamy też więcej przestrzeni mieszkalnej, którą będziemy mogli dowolnie zagospodarować.

Promienniki ciepła - duża oszczędność energii

Metoda promieniowania powoduje, że temperatura odczuwalna w pomieszczeniach jest wyższa niż w rzeczywistości. A promienniki sufitowe rozprowadzają ciepło równomiernie po całej powierzchni pomieszczeń, zapewniając w nich ciepły i komfortowy klimat.

Na minimalizowanie kosztów ma również wpływ krótki czas nagrzewania i chłodzenia całego urządzenia. Systemy cechują się wysoką efektywnością, która daje możliwość zaoszczędzenia energii nawet do 30% bez ryzyka obniżenia komfortu w obiekcie. Dodam, że technologia taka jak np. Zehnder Nestsystems umożliwia dowolny wybór źródła energii - kotły kondensacyjne, pompy ciepła, GWC (gruntowy wymiennik ciepła) czy też energię odnawialną.