Eksperci
W jaki sposób ogrzewać domek letniskowy?

W jaki sposób ogrzewać domek letniskowy?

Dodano: piątek, 24 sierpnia 2012 14:10

Domki letniskowe użytkowane są od czasu do czasu. Wizyty właścicieli przeplatają się z długimi okresami pozostawienia budynku bez nadzoru i opieki. Mają one zwykle lekką i słabo izolowaną konstrukcję. Jak ogrzewać domek by przedłużyć sezon działkowy?

Letniskowy domek jest najczęściej wykonany z drewna, rzadziej murowany. Użytkowany jest głównie latem, ponieważ jedynie w ciepłych miesiącach można w nim komfortowo wypocząć. Ogrzewanie może wydłużyć sezon użytkowy o kilka dodatkowych miesięcy. W ciepłym domku będzie można komfortowo przebywać od wiosny do późnej jesieni.

Domek letniskowy jest inwestycją, na którą decyduje się coraz więcej mieszkańców miast. Po ciężkim tygodniu pracy nic nie regeneruje sił tak jak weekend spędzony na łonie natury. Jeśli nie planujemy przekształcenia domu letniego w całoroczny, nie warto ponosić kosztów pełnej, wodnej instalacji grzewczej. Instalacja taka wymaga rozprowadzenia rur, montażu grzejników, przeznaczenia miejsca na kocioł oraz zasobnik z paliwem. Budynek musi być też zabezpieczony przed działaniem mrozu. Piec powinien pracować w trybie antyzamrożeniowym, w przeciwnym razie instalacja może ulec zniszczeniu.

W jaki sposób ogrzewać domek letniskowy?

Najlepszym rozwiązaniem dla sporadycznie użytkowanego domku będzie ogrzewanie, które nie wymaga dużych nakładów finansowych i stałej obsługi. Będzie wykorzystywane tylko w razie potrzeby, kiedy akurat korzystamy z domu, a temperatura spada poniżej poziomu komfortowego.

Nastrojowe ogrzewanie kominkiem

Dobrym sposobem na dogrzanie domku letniskowegokominki i piece. Ogień palący się w kominku nie tylko grzeje, ale też uprzyjemnia wypoczynek. Piec umieszczony w kuchni ogrzewa wnętrze, a przy okazji można na nim gotować. Jeśli wyposażymy kominek w system rozprowadzający ciepłe powietrze, możemy ogrzać cały domek. Płomień wymaga jednak ciągłej opieki. Kiedy nikogo ma w domu lub wszyscy śpią, dom szybko ulega wychłodzeniu.

Funkcjonalne ogrzewanie elektryczne

Grzejnik Purmo - aranżacjaOptymalnym rozwiązaniem dla domków letniskowych są grzejniki elektryczne. Ważnym argumentem przemawiającym za ich zastosowaniem jest bezproblemowa, tania instalacja wynikająca z powszechnego dostępu do prądu elektrycznego. Grzejnik montujemy w wybranym miejscu - najlepiej pod oknem - i podłączamy do prądu. Zwykle instalacja elektryczna nie wymaga, żadnych dodatkowych przeróbek czy usprawnień.

Termostat w grzejniku marki PurmoNiezwykle istotna jest też wygoda użytkowania. Grzejniki elektryczne marki Purmo wyposażone są w termostaty, które na podstawie pomiaru temperatury we wnętrzu, sterują pracą. Bardziej zaawansowane wersje mają możliwość programowania pracy grzejnika w systemie dobowym. Termostat sprawia, że użytkowanie grzejników elektrycznych jest nie tylko bezproblemowe, ale i energooszczędne.

Ekspert firmy:
Logo
Elektryczne grzejniki Purmo płynnie reagują na potrzeby domowników i zmiany pogody. Automatycznie włączają się i dogrzewają pomieszczenie, gdy temperatura spada poniżej ustawionej na termostacie. Reagują również na działanie dodatkowych źródeł ciepła, jak na przykład nasłonecznienie, obecność większej liczby osób lub grzanie kominkiem.

Grzejniki elektryczne są wydajne i energooszczędne. Dzięki nim z domku letniskowego można wygodnie korzystać cały rok. Potrafią bardzo szybko nagrzać pomieszczenia, więc zaraz po przyjeździe na działkę w domku panuje przyjemne ciepło. Kiedy nie użytkujemy domku - po prostu wyłączamy grzejniki lub przestawiamy je na oszczędny tryb antyzamrożeniowy.