Eksperci
Czym się kierować przy wymianie grzejników?

Czym się kierować przy wymianie grzejników?

Dodano: poniedziałek, 20 sierpnia 2012 10:01
Odpowiada: Jerzy Stosiek

Sezon grzewczy dopiero nadejdzie, dlatego właśnie teraz warto zastanowić się nad ewentualną wymianą grzejników. Dzięki nowym urządzeniom można zyskać większą wydajność grzewczą oraz korzystnie wpłynąć na estetykę pomieszczeń.

Sezon letni to bardzo dobra pora na wymianę grzejników przed nadchodzącą zimą. Nowe elementy powinny służyć przynajmniej kilka lat. Ich wymiana nie jest przecież tak prosta, jak dywanu czy mebla. Zatem czym się kierować przy wymianie grzejników?

Dlaczego warto wymienić stare grzejniki na nowe?

Grzejniki starego typu mogą sprawiać problemy w użytkowaniu. Może występować korozja, zużyte mogą być gwinty powodujące problemy z uszczelnieniem. Możemy mieć do czynienia z przewymiarowaniem lub niedoborem mocy, jak również niską atrakcyjnością wizualną. Wymiana grzejników pomoże ograniczyć wydatki na ogrzewanie oraz odświeży przestrzeń.

Raczej nie chwalimy się kaloryferami, ponieważ ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Niejednokrotnie konieczne jest jakieś ich ukrycie. Malowanie pod kolor ścian, zawieszanie długich firan i zasłon czy też chowanie grzejników za meblami, nie przynosi pożądanych efektów. Zabudowy ograniczają funkcje grzewcze i przysparzają problemów podczas przeglądu instalacji i przy sprzątaniu. Jeśli jest taka możliwość, warto wymienić stare na nowe.

Grzejnik Roda ZehnderNa rynku dostępny jest duży wybór grzejników, które wyróżniają się nowoczesnym designem i można je dopasować do każdego typu wnętrza. Jeżeli mamy wnętrze urządzone w starym stylu, wystarczy dobrać grzejnik w tej stylizacji. Odpowiednio ulokowany i skomponowany z ogólnym wystrojem grzejnik, nie tylko zagwarantuje ciepło w pomieszczeniach, ale stanie się ich prawdziwą ozdobą. W ofercie naszej firmy znajdują się grzejniki renowacyjne, dzięki którym bezproblemowo można wymienić stare kaloryfery na nowe. Mają one rozstawy złącz przystosowane rozstawem do istniejących instalacji, co w dużej mierze pozwala oszczędzić czas oraz zminimalizować koszty całego przedsięwzięcia o ile instalacja nie wymaga także wymiany.

Funkcjonalność i dobre wzornictwo wymienianych grzejników

W przypadku nowych grzejników należy zwrócić szczególną uwagę na wydajność grzewczą. Składa się na nią konstrukcja grzejnika i tworzywo z jakiego został wykonany. Przy jego wyborze należy kierować się metrażem pomieszczenia, zapotrzebowaniem na ciepło oraz miejscem na ścianie, w którym ma być zamontowany.

Grzejniki żeliwne maja długi czas reakcji na zmiany zapotrzebowania na ciepło. Każde żeberko ma też mniejszą wydajność niż nowoczesne grzejniki żeberkowe stalowe. Ponadto grzejniki stalowe żeberkowe, takie jak np. grzejniki Zehnder Charleston można dobrać dokładnie pod wymiar i zapotrzebowanie na moc ze względu na liczne warianty wykonania. Wśród rozmaitych rodzajów grzejników renowacyjnych są i takie, które mogą pełnić rolę ścianki działowej, wieszaków na ubrania, półek oraz barierek.

Warto w całym mieszkaniu czy domu zainstalować grzejniki z jednej linii produktowej danej firmy, wtedy wnętrza będą tworzyć spójną całość. W naszej ofercie posiadamy wiele różnych modeli, dostępnych w bogatej gamie kolorystycznej. Grzejnik dopasowujemy zawsze do pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Najważniejszy parametr przy jego wyborze to moc cieplna. Dostosowujemy ją do wielkości pomieszczenia, a także do parametrów instalacji którą poda na nasze wezwanie administrator budynku.

Gdzie zainstalować grzejnik

Grzejnik Runtal Arteplano Raku - ZehnderRozlokowanie grzejników w przestrzeni mieszkania lub domu to jedna z kluczowych kwestii. Miejsce montażu należy starannie przemyśleć i wybrać takie, gdzie grzejniki będą w pełni spełniały przypisane im funkcje. Zwykle umieszcza się je w tych punktach, w których występują  największe straty ciepła. Dlatego najlepszą opcją jest zamontowanie ich na ścianach zewnętrznych pod oknami, skąd napływa zimne powietrze, wymagające najszybszego ogrzania. Nie zawieszajmy ich na ścianie wewnętrznej, ponieważ może to powodować wychłodzenie powietrza w pobliżu ścian zewnętrznych, a tym samym spadek temperatury w pomieszczeniu. Można tak postąpić jedynie wtedy, gdy pod oknami są grzejniki a montowany na ścianie wewnętrznej grzejnik dogrzewa rozległą przestrzeń dodatkowo.

Punktem wyjścia przy doborze produktu powinna być szerokość okna. Długość grzejnika musi być do niej zbliżona. Dla osiągnięcia najlepszej efektywności pracy kaloryfera, należy go usytuować na właściwej wysokości, czyli około 10-12 cm nad podłogą i 10-12 cm pod parapetem. Wówczas następuje równomierne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu.

Grzejnik elektryczny, wodny czy wodno-elektryczny?

Grzejniki wodne mają najwięcej zastosowań. Sprawdzą się w przypadku instalacji z kotłem gazowym, elektrycznym, olejowym, na paliwo stałe, ale także z pompą ciepła. Grzejniki wodno-elektryczne to ciekawe rozwiązanie ze względu na podwójne źródło zasilania, pochodzące z instalacji c.o. oraz z instalacji elektrycznej. Ich stosowanie poleca się w pensjonatach, hotelach, do dogrzewania pomieszczeń poza sezonem grzewczym, gdy wyłączona jest instalacja c.o. Idealnie sprawdzają się w łazienkach.

Ekspert firmy:
Logo
Tego typu grzejnik to dodatkowo suszarka na ręczniki, bez konieczności uruchamiania całej instalacji grzewczej samoistnie załącza się zaprogramowana grzałka elektryczna. Grzałka niepotrzebnie wciąż kojarzy się z wysokimi kosztami. Obecnie oferowane grzałki są sterowane elektronicznie. Pobierają około 0,1 W energii podczas czuwania, co przekłada się na niewielkie koszty. Sterowanie grzałką umożliwia wbudowany przełącznik lub zewnętrzny programator na podczerwień. Użytkownik może dowolnie nastawiać czas i parametry pracy grzejnika.

Grzejniki elektryczne doskonale sprawdzą się na przykład w domkach letniskowych, do dogrzewania, w przypadku braku instalacji c.o. albo miejsca na kocioł. Cena grzejnika łazienkowego z wbudowaną grzałką elektryczną może być wyższa o około 60-100%, w stosunku ceny grzejnika bez grzałki oraz w zależności od producenta i modelu grzejnika.