Eksperci
Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Dodano: wtorek, 17 lipca 2012 08:31
Odpowiada: Piotr Słaby

Pompy ciepła budzą coraz większe zainteresowanie i zyskują popularność. W obliczu rosnących kosztów energii wykorzystywanie tego typu źródła odnawialnego jest coraz bardziej opłacalne. Jednak jego podstawy działania nadal nie są powszechnie znane.

Pompy ciepła wykorzystują do działania tak zwany lewobieżny obieg termodynamiczny. Wszystkie elementy systemu tworzą zamknięty układ, wewnątrz którego krąży ekologiczny czynnik roboczy, którym jest najczęściej glikol. Jego obieg wymuszany jest przez pompę obiegową, zasilaną energią elektryczną.

Schemat działania gruntowej pompy ciepła - NateoCzynnik roboczy w postaci mieszaniny cieczy i gazu trafia w pierwszej kolejności do parownika, w którym ulega procesowi odparowania. W ten sposób dochodzi do odebrania energii z dolnego źródła, czyli gruntu. Następnie zostaje on zassany w postaci pary do sprężarki, gdzie jego temperatura i ciśnienie wzrasta. W dalszej kolejności trafia on - ale już w postaci gazowej - do skraplacza i oddaje energię do źródła górnego, na przykład ogrzewania podłogowego. W tym momencie dochodzi do jego skroplenia.

Ekspert firmy:
Logo
Ostatnim elementem gruntowej pompy ciepła zamykającym obieg jest zawór rozprężny, który redukuje ciśnienie i temperaturę czynnika roboczego. Na koniec wraca on z powrotem do gruntu i odzyskuje utraconą energię.