Eksperci
Jaki klej do mocowania terakoty i gresu na podłogę z ogrzewaniem?

Jaki klej do mocowania terakoty i gresu na podłogę z ogrzewaniem?

Dodano: piątek, 09 grudnia 2011 11:08
Odpowiada: Cezary Jankowski

Czy do przyklejania gresu na ogrzewanie podłogowe potrzebny jest klej wysoko elastyczny, czy wystarczy o podwyższonej elastyczności? Część podłogi będzie wykończona dużymi płytkami 40×60 cm. Słyszałem, że do dużych płytek powinno się stosować kleje o większej zdolności do "rozpływania się", znalazłem też poradę, że klej najlepiej nałożyć i na podłogę i na płytkę.

Z pewnością do mocowania płytek na ogrzewaniu podłogowym powinna być użyta elastyczna zaprawa klejowa. Granica pomiędzy klejem "o podwyższonej elastyczności" i "wysoko elastycznym" nie jest niestety jasno określona. Dlatego najlepiej sprawdzić w karcie technicznej wyrobu lub instrukcji, czy producent dopuszcza stosowanie danego kleju do przyklejania terakoty i gresu na podłogę z ogrzewaniem.

Kleje o większym rozpływie zapewniają lepsze zamocowanie w przypadku płytek wielkowymiarowych. Dzieje się tak dzięki samoczynnemu dostosowaniu się warstwy klejowej do nierówności podłoża i dokładnemu wypełnieniu przestrzeni pod całą płytką. Podobny efekt można uzyskać nakładając klej na płytkę i podłoże, ale wtedy jego zużycie będzie znacznie większe. W efekcie koszt użycia zwykłego kleju może wcale nie być niższy.