Eksperci
Ciśnieniowe i bezciśnieniowe podgrzewacze wody

Ciśnieniowe i bezciśnieniowe podgrzewacze wody

Dodano: sobota, 04 czerwca 2011 10:48
Odpowiada: Cezary Jankowski

Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy ciśnieniowymi a bezciśnieniowymi podgrzewaczami wody? W katalogu producenta znajdują się modele różniące się określeniem, ale będące o tej samej pojemności, mocy grzałki itp. Czy instaluje się je inaczej, albo mają inne wymagania, co do ciśnienia wody w instalacji?

Podstawowa różnica jest taka, że na podgrzewacz ciśnieniowy stale działa ciśnienie wody wodociągowej. Do podgrzewa bezciśnieniowego woda zimna wpływa zaś tylko w momencie poboru, wypierając wodę ciepłą. W podgrzewaczu bezciśnieniowym zbiornik może być mniej wytrzymały mechanicznie, wykonany np. z tworzywa sztucznego - zaletą jest odporność tworzywa na korozję.

Pogrzewacze bezciśnieniowe służą do zasilania ciepła wodą tylko jednego punktu poboru i wymagają specjalnej baterii trójdrogowej. Także strumień wody wypływającej z takiego zbiornika jest mniejszy. Wylot wody ze zbiornika jest zawsze otwarty, dlatego nie potrzeba montować zaworu bezpieczeństwa. Najczęściej montowane są nad przyborem (umywalką, zlewem) ale są również dostępne wersje do mocowania pod zlewem czy umywalką, ze stojącą baterią.