Eksperci
Jak zmodernizować instalację c.o. w starym budownictwie jednorodzinnym?

Jak zmodernizować instalację c.o. w starym budownictwie jednorodzinnym?

Dodano: piątek, 30 lipca 2010 10:32

Jak powinien wyglądać proces modernizacji instalacji centralnego ogrzewania w jednorodzinnym domu. Mam cztery pomieszczenia o wysokości 2,88 metra, piec w piwnicy o mocy 1,4 kW (paliwo to węgiel kamienny) oraz grzejniki żeliwne w każdym z pomieszczeń. Instalacja wykonana jest z grubych rur, które wychodzą na strych jako odpowietrzenia pionów. Część okien została już wymieniona na wykonane z PCV.

Proces modernizacji instalacji centralnego ogrzewania w tak wysokim budownictwie, proponuję rozpocząć od wykonania podwieszonego stropu z profili metalowych z karton-gipsem. Pozwoli to na obniżenie sufitu o 28 cm do wysokości 2,6 metra. Dzięki temu kubatura pomieszczeń zmniejszy się o 10%. Wełna o grubości 25 cm ulokowana pomiędzy starym a nowym stropem, skutecznie zatrzyma ciepło w pomieszczeniu. Kolejnym krokiem powinno być ocieplenie rur zasilania i powrotnych znajdujących się w piwnicy w kotłowni.

Ekspert firmy:
Logo

Dla zwiększenia skuteczności pracy pieca dobrym rozwiązaniem byłoby jego kompleksowe wyczyszczenie z sadzy, resztek popiołu czy powstałej rdzy. Do pełni efektu warto wymienić pozostałe stare, nieszczelne okna na takie wykonane według najnowszych technologii.