Eksperci
Instalacja alarmowa w nowo budowanym domu

Instalacja alarmowa w nowo budowanym domu

Dodano: wtorek, 04 listopada 2014 10:26
Odpowiada: Agnieszka Pitrus

Na jakim etapie budowy domu należy pomyśleć o instalacji alarmowej? W jaki sposób rozplanować i poprowadzić niezbędne przewody zasilające?

W nowo budowanym domu, rozmieszczenie poszczególnych elementów systemu alarmowego najlepiej zaplanować na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Z kolei montaż, ze względu na to, że w skład takiego systemu wchodzą dość złożone i precyzyjne urządzenia, warto przeprowadzić po ukończeniu tzw. brudnych prac budowlanych. Pamiętajmy też o tym, by na etapie projektowania i układania przewodów elektrycznych nie oszczędzać na materiałach. Dużo taniej jest wykonać przyszłościowe, nadmiarowe okablowanie - niż później starać się modyfikować już istniejącą instalację.

Aby alarm domowy mógł skutecznie spełnić swoją rolę, powinien być indywidualnie dopasowany do obiektu. Dobierając elementy systemu, należy wziąć pod uwagę nie tylko stopień zagrożenia (na który wpływa m.in. lokalizacja, sąsiedztwo, zamożność właścicieli), ale także architekturę budynku, która może w pewnym stopniu ułatwiać bądź utrudniać wtargnięcie intruza. Trzeba także określić obecne i przyszłe potrzeby użytkowników systemu. Konieczne będzie rozważenie, których funkcji i w jakim zakresie będziemy chcieli używać. Dzięki temu będzie możliwe określenie rodzaju i liczby poszczególnych urządzeń, które powinny się znaleźć w naszym domowym alarmie.

Ekspert firmy:
Logo

Nowoczesne centrale alarmowe pozwalają również na rozszerzenie funkcjonalności systemu o rozwiązania związane z automatyką. Chcąc (teraz lub w przyszłości) korzystać z oferowanych przez nie udogodnień, należy szczególnie starannie przygotować się do wykonania projektu takich instalacji.

Ponieważ właściwa ocena wszystkich tych zagadnień wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia, zaprojektowanie i wykonanie systemu warto powierzyć zaufanemu, profesjonalnemu instalatorowi.