Eksperci
System Nexo - koszty i adaptacja

System Nexo - koszty i adaptacja

Dodano: czwartek, 03 lutego 2011 14:31

Jakie mogą być koszty i ewentualne problemy związane z adaptacją postawionego już domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym, garażem oraz piwnicą pod system Nexo i jak to wygląda na etapie domu dopiero budowanego? Jestem zainteresowany możliwością sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, kontrolą urządzeń domowych oraz systemu alarmowego.

Koszty adaptacji, postawionego już domu rodzinnego, pod system Inteligentny Dom firmy Nexwell wiążą się z mniejszą lub większą przebudową instalacji elektrycznej oraz stworzeniem infrastruktury przewodów sygnałowych i komunikacyjnych. Inwestor planujący inteligentną instalację elektryczną musi zamontować pogłębione puszki elektroinstalacyjne i położyć przewód magistralny do komunikacji z elektronicznymi modułami systemu Nexo.

Ponadto trzeba dobudować skrzynie rozdzielczą dla systemu Nexo i przewidzieć miejsce na panel dotykowy. Zazwyczaj, w przypadku istniejących już budynków, potrzebne jest  stworzenie infrastruktury oprzewodowania sygnałowego, które jest równoznaczne z bruzdowaniem ścian pod kable sygnałowe i przebudową puszek instalacyjnych. Koszty przeróbki instalacji elektrycznej pod system automatyki (przewody i specjalne drogie puszki) w istniejących już budynkach stanowią od 10% - do 30% kosztów pierwotnej instalacji. Oczywiście należy być przygotowanym na dodatkowe wydatki związane z robocizną, urządzeniami systemu Nexo i akcesoriami typu czujniki i elektrozawory.

W przypadku nowych budynków, w których przewidziano instalację systemu automatyki, zaleca się budowę specjalnej instalacji elektrycznej, w której przewody sieciowe od odbiorników sprowadza się do jednej lub kilku podrozdzielni elektrycznych, w zależności od rozkładu pomieszczeń w domu. Różnicą jest możliwość wykorzystania, znacznie tańszych niż przewody 230V, wielożyłowych, bezpiecznych przewodów sygnałowych.

Ekspert firmy:
Logo

Sterowanie ogrzewaniem łączy się z montażem rozdzielaczy wyposażonych w elektrozawory oraz zaplanowaniem miejsce na urządzenie sterujące elektronikę. Inteligentny system alarmowy, tak jak w przypadku zwykłych instalacji alarmowych, zakłada doprowadzenie przewodów od czujników do najbliższych wejść, które na ogół umieszcza się w podrozdzielnicach.

Koszt inteligentnej instalacji elektrycznej, tworzonej od podstaw w nowym budynku, bez robocizny, urządzeń systemu Nexo i akcesoriów może być taki sam, jak w przypadku klasycznej instalacji albo nawet o 100% wyższy. Wszystko zależy od strategii organizacji instalacji elektrycznej (większej ilości podrozdzielnic lub ilości wykorzystanego kabla).