Eksperci
Rury c.o. w wysokiej temperaturze

Rury c.o. w wysokiej temperaturze

Dodano: czwartek, 09 czerwca 2011 13:47
Odpowiada: Cezary Jankowski

Jaka jest dopuszczalna długotrwale temperatura wody dla rur miedzianych, ze stali nierdzewnej i stali ocynkowanej? Będę przerabiał instalację c.o. z kotłem zasypowym (prostym, bez automatyki) i planuję inaczej poprowadzić rury w pobliżu kotła. Muszą być jednak odporne na wysoką temperaturę, bo temperatura na zasilaniu wynosi ponad 80°C.

W tak wysokiej temperaturze nie należy stosować rur stalowych ocynkowanych, bo w temperaturze powyżej 60°C zmienia się potencjał elektrochemiczny cynku, jego powłoka ulega szybkiej korozji, a powłoka zamiast chronić stal może nawet przyspieszać jej degradację. W takiej sytuacji należy stosować rury ze stali bez powłoki cynkowej, tzw. czarne.

Z kolei w przypadku stali nierdzewnej nie zaleca się ich stosowania, gdy temperatura wody przez długi czas przekracza 60°C. Natomiast co do pracy miedzi w instalacjach o tak wysokiej temperaturze wody zdania są podzielone, choć jest raczej niezalecana. Problemem może być nie tyle sama rura, ale miejsca, w których była lutowana. Przy częściowej wymianie rurociągów kłopoty sprawia także zjawisko elektrokorozji. Stali i miedzi nigdy nie należy łączyć dopuszczając ich bezpośredni kontakt, bo tworzą ogniwo galwaniczne i stal szybko koroduje.

Jednak nawet jeśli metale te nie mają bezpośredniego kontaktu, to do wody przedostają się jony miedzi przyspieszające korozję stali. Ten proces przebiega zdecydowanie wolniej w instalacjach grzewczych (gdzie woda krąży w obiegu zamkniętym) niż w wodociągowych (woda podlega stałej wymianie na świeżą), ale nie można go całkiem lekceważyć.