Eksperci
Jaki wysoki powinien być komin?

Jaki wysoki powinien być komin?

Dodano: środa, 30 września 2015 08:51

Najprościej byłoby odpowiedzieć, że komin powinien być tak wysoki, aby spełniał stawiane mu wymagania, czyli skutecznie i bezpiecznie odprowadzał spaliny. Powierzcie to zadanie fachowcowi legitymującemu się odpowiednim certyfikatem wydanym przez producenta komina - on wie jak to zrobić. Gdybyście jednak chcieli samodzielnie określić w przybliżeniu wysokość komina, musicie na problem spojrzeć przez pryzmat kilku parametrów.

Kominy odprowadzające spaliny z kotłów atmosferycznych, pracujące w podciśnieniu, działają na zasadzie grawitacji - tutaj wysokość, średnica i temperatura spalin mają zasadniczy wpływ na sprawność działania instalacji. W kotłach kondensacyjnych lub z zamkniętą komorą spalania, działających w nadciśnieniu, to wentylator wypycha spaliny na zewnątrz.

Zawsze najważniejsza jest jednak DTR urządzenia grzewczego - w tym dokumencie producent urządzenia określa, jaką średnicę oraz wysokość powinien mieć komin. Przy okazji - nie zmniejszajcie średnicy komina, to działa na jego i Waszą szkodę!

Ekspert firmy:
Logo

Kolejnym parametrem, który należy uwzględnić, ustalając wysokość komina, jest usytuowanie wylotu komina powyżej kalenicy dachu - przepisy określają ją jako 0,6 m. Jeśli jednak na dachu znajdują się inne kominy spalinowe lub wentylacyjne, nasz komin nie może być niższy od pozostałych.

Uwzględnić trzeba także otoczenie nieruchomości – jeśli blisko rośnie wysokie drzewo lub stoi wysoki budynek, odprowadzenie spalin będzie utrudnione. To wszystko jest istotne, bo prawidłowe skonstruowanie i zbudowanie komina, to kwestia bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców.