Eksperci
Izolacja kominków. Co polecają profesjonaliści?

Izolacja kominków. Co polecają profesjonaliści?

Dodano: wtorek, 15 września 2015 09:30

Kominek to obecnie standard w budownictwie jednorodzinnym, jednak często kwestie związane z bezpieczeństwem jego użytkowania oraz jego efektywnością grzewczą są często pomijane.

FIREROCK został stworzony specjalnie z myślą o izolacji kominków - wyciągu i komory paleniskowej - oraz ochronie tylnej ściany przed nadmiernym nagrzaniem. Płyty wykonane są z wełny skalnej i jednostronnie pokryte folią aluminiową, która zwiększa efektywność grzewczą kominka. Płyty FIREROCK zostały sprawdzone w ogniu testów - wytrzymują temperaturę stałą w wysokości  580°C.

Dlatego ROCKWOOL stworzył specjalne płyty FIREROCK, z myślą o izolacji kominków w domach jednorodzinnych. Izolacja wykonana jest z wełny skalnej i pokryta z jednej strony warstwą folii aluminiowej, przyklejonej za pomocą specjalnego kleju, odpornego na działanie wysokich temperatur. Dzięki zastosowaniu powłoki aluminiowej płyty odbijają ciepło i podnoszą efektywność cieplną instalacji kominkowej, dzięki ograniczeniu strat ciepła. Stosowanie płyt FIREROCK zapewnia także całkowite bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Płyty zostały sklasyfikowane jako wyrób niepalny, o najwyższej klasie reakcji na ogień A1. Płyty z wełny skalnej są bardzo trwałe, a ich wytrzymałość w ekstremalnych temperaturach zostały sprawdzone w ogniu testów - FIREROCK wytrzymuje temperaturę stałą w wysokości  580°C.

Ekspert firmy:
Logo

Stosowanie płyt FIREROCK w znacznym stopniu ułatwia montaż izolacji w trakcie instalacji kominka. Właściwości mechaniczne płyty sprawiają, iż niezwykle łatwo tnie się je nożem, co w praktyce ogranicza ilość akcesoriów potrzebnych do montażu. Płyty z wełny skalnej ROCKWOOL stosuje się jako izolację: tylnej ściany i obudowy wkładu kominkowego (prostych, zaokrąglonych), elementów kamiennych lub drewnianych oraz wyciągu. Zadaniem płyt FIREROCK jest ochrona ściany przed skokami temperatury.

Dopełnieniem oferty jest samoprzylepna taśma aluminiowa, odporna na działanie wysokich temperatur, przeznaczona do wykonywania połączeń i uszczelnień płyt w kominkach.

Przy montażu płyt FIREROCK szczególnie istotne jest dokładne rozplanowanie ułożenia płyt i ich precyzyjne docięcie - minimalizuje to zużycie materiału i zmniejsza ilość odpadów. Płyty montuje się mechanicznie, przy pomocy stalowych kołków  lub przykleja za pomocą odpornej termicznie zaprawy klejącej. Tylna ściana kominka, która ma kontakt z gorącym powietrzem, musi być zaizolowana niepalną wełną skalną. Na etapie łączenia płyt stosuje się wysokotemperaturową samoprzylepną taśmę aluminiową. Należy zachować ciągłość połączeń - dzięki temu unikniemy szczelin w izolacji. Pomiędzy wkładem kominkowym, a płytami FIREROCK należy zachować wynoszący min. 4 cm odstęp powietrzny.

Przy montażu izolacji należy także pamiętać o wszelkich elementach drewnianych i kamiennych - brak izolacji może spowodować ich uszkodzenie. Po instalacji dolnej części kominka należy zamontować profile stalowe, służące jako stelaż pod izolację z płyt FIREROCK i obudowę z płyt g-k. Na tym etapie ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na staranny montaż płyt FIREROCK w stelażu i uszczelnienie wszystkich połączeń samoprzylepną taśmą aluminiową. Aby zmniejszyć oddziaływanie gorącego powietrza na sufit, tuż pod stropem, należy wydzielić komorę dekompresyjną i zamontować w niej płyty FIREROCK. W kolejnym etapie wykonuje się prace wykończeniowe.