Eksperci

Czy wymieniając stary kocioł na paliwo stałe na nowoczesny kocioł gazowy konieczna jest również wymiana komina?

Dodano: poniedziałek, 16 grudnia 2013 09:42
Odpowiada: Mariusz Kiedos

W przypadku zmiany kotła na gazowy, konieczność wymiany całego systemu zależy od tego jaki komin został zastosowany na etapie budowy domu. Koncentrując się na współczesnych kominach systemowych należy sprawdzić jakie właściwości zapisane są w klasyfikacji normowej komina.

Przede wszystkim powinno interesować nas czy komin może pracować w warunkach wilgotnych oraz z jakiego rodzaju spalinami (od jakich paliw) może mieć kontakt. Warto dodać, iż część współczesnych systemów kominowych ma wykazaną zgodność z kilkoma normami dotyczącymi kominów. Przykładem może być komin Schiedel Pro Advance, który dzięki dopuszczeniu do pracy w warunkach wysokich temperatur (dla urządzeń na paliwa stałe) oraz do pracy w warunkach wilgotnych (dla kotłów gazowych i olejowych) a także do tzw. trybu powietrzno-spalinowego, ma podaną "potrójną" klasyfikację, która potwierdza jego zastosowanie dla bardzo szerokiego spektrum kotłów grzewczych.

Ekspert firmy:
Logo

Oczywiście zawsze przy zmianie kotła grzewczego niezbędne jest dodatkowo sprawdzenie, czy istniejący przekrój przewodu kominowego będzie nadal poprawny (dla potrzeb nowego kotła)!

W przypadku kominów niesystemowych, np. tradycyjnych kominów z cegły nie ma możliwości ich współpracy z kotłami gazowymi lub olejowymi. Komin należy wyposażyć we wkład (zwykle stalowy), który jest dopuszczony do stosowania w warunkach pracy typowych dla konkretnego urządzenia grzewczego.