Eksperci
Wybór kominka

Wybór kominka

Dodano: poniedziałek, 28 listopada 2011 11:06
Odpowiada: Cezary Jankowski

Jaka powinna być moc kominka? Czym się kierować? Głównym źródłem ciepła i tak będzie kocioł c.o. Lepiej wybrać kominek żeliwny czy stalowy - czy różnią się jakimiś istotnymi cechami?

Moc cieplną kominka podawaną przez producenta należy traktować jako wartość orientacyjną, określającą dopuszczalne obciążenie cieplne urządzenia. W praktyce bowiem rzeczywista moc grzewcza zależy od wielu czynników - ilości drewna w palenisku, dopływu powietrza, wilgotności paliwa itd., i zmienia się w szerokich granicach. Nie ma więc znaczenia czy nominalnie będzie to kominek o mocy 9 kW czy 15 kW, zwłaszcza gdy będzie on wykorzystywany jedynie jako urządzenie wspomagające ogrzewanie z innego źródła.

Większość wkładów kominkowych produkowanych jest z żeliwa, które charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję i wysoką temperaturę, oraz dobrą zdolnością akumulacji ciepła. Żeliwo pozwala też na wykonanie bogatej ornamentyki frontu, co jest nieosiągalne dla wkładów stalowych. Jedyną wadą jest kruchość żeliwa, co ma znaczenie przede wszystkim podczas jego transportu i montażu. Natomiast własności wkładów stalowych zależą głównie od gatunku użytej do ich produkcji stali. Często wykonywane są jako dwupłaszczowe - z szamotową lub żeliwną komorą i stalową obudową. Są też z reguły droższe.