Eksperci
Podłączenie kotła gazowego z kominem murowanym

Podłączenie kotła gazowego z kominem murowanym

Dodano: wtorek, 17 maja 2011 09:53
Odpowiada: Cezary Jankowski

Jaka jest możliwość podłączenia kotła gazowego do starego murowanego komina? Należy użyć specjalnego wkładu tylko z jakiego materiału ma on być wykonany, bo są oferowane plastikowe i stalowe. Jak ma być wykonane łączenie jego elementów wewnątrz komina?

Do odprowadzenia spalin z kotła gazowego należy zamontować wkład kominowy ze stali kwasoodpornej. Jedynie w przypadku kotłów kondensacyjnych współpracujących z przewodem powietrzno-spalinowym mogą być użyte wkłady ze specjalnego tworzywa, z resztą znacznie droższe niż stalowe. Przyłączenie kotła gazowego do zwykłego komina murowanego grozi tym, że komin ulegnie zniszczeniu w krótkim czasie.

Spaliny z kotła gazowego, inaczej niż w przypadku spalania węgla zawierają znaczne ilości pary wodnej, będącej jednym z produktów spalania. W nowoczesnych kotłach gazowych temperatura spalin jest niska i wykrapla się z nich woda zawierająca rozpuszczone inne składniki. To tzw. kondensat, który działa niszcząco na cegłę.

Wstawienie wkładu stalowego przy prostym kanale spalinowym nie powinno sprawiać problemów - kolejne odcinki rur po prostu wprowadza się od góry, a na dole rozkuwa komin, aby umożliwić wstawienie trójnika i odpływu kondensatu.

Trzeba jednak uważać na szczelność połączeń, bo po wprowadzeniu rury do komina nie będziemy mieć już do nich dostępu. W przypadku kanałów nie biegnących pionowo, do komina wciąga się specjalne elastyczne rury kominowe.