Eksperci

Wybór komina systemowego

Dodano: wtorek, 28 września 2010 10:23
Odpowiada: Mariusz Kiedos

Jaki komin systemowy zastosować przy domu z dwoma źródłami ogrzewania - piecem gazowym jednofunkcyjnym z zamkniętą komorą spalania i kominkiem z płaszczem wodnym? Czy konieczne jest postawienie dwóch kominów czy nie wystarczy jeden o większej średnicy?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie dwóch kominów. Dla kotła z zamkniętą komorą spalania odpowiedni będzie np. Schiedel Quadro (konieczne jest zastosowanie kotła niekondensacyjnego o temperaturze spalin powyżej 80oC). W przypadku kotłów kondensacyjnych (lub gdy nie posiada się wiedzy jak wysoką temperaturę spalin będzie on osiągał), należy stosować Schiedel Avant. Komin ten jest droższy niż Quadro, ale dla potrzeb domu jednorodzinnego (mała średnica komina) występuje też w wersji Economic (posiada on dodatkowy kanał wentylacyjny we wspólnym pustaku).

Ekspert firmy:
Logo

Dla kominka z płaszczem wodnym zalecany jest lepszy komin (np. Rondo Plus). Rondo nie jest odporny na działanie wilgoci i występuje tylko do średnic fi 20. Kominek z płaszczem wodnym ma za zadanie energię cieplną pozostawić w domu, a nie wysyłać przez komin w postaci spalin o wysokiej temperaturze, wymaga to jednak często stosowania kominów odpornych na wilgoć (nie wymuszając pilnowania, aby spalane było w kominku zdecydowanie suche, sezonowane drewno). Ze względu na ilość spalin w kominku o dużej mocy wymagane jest zwykle stosowanie kominów o średnicy 25 lub 30 cm.