Eksperci
Oświetlenie posesji

Oświetlenie posesji

Dodano: poniedziałek, 28 listopada 2011 12:47
Odpowiada: Cezary Jankowski

Jaką lampę zastosować do oświetlenia posesji - bramy wjazdowej i podjazdu? Ma ona pracować całą noc. Kuszą mnie lampy LED, ale są strasznie drogie, halogenowe zaś mają dość duże zużycie prądu. Czy można zastosować źródło światła podobne jak w lampach ulicznych (co to za żarówki?), oczywiście o mniejszej mocy i w ładniejszej oprawie?

Dobór oświetlenia zewnętrznego powinien uwzględniać wymagane natężenie światła i jego ukierunkowanie. Do oświetlenia tzw. komunikacyjnego wystarczą oprawy ogrodowe ze świetlówkami kompaktowymi, choć w niskiej temperaturze ich efektywność znacznie spada.

Do oświetlenia o dużym natężeniu, jak i obejmującego znaczną powierzchnię stosuje się lampy sodowe (wysoko- lub niskoprężne) albo metalohalogenkowe. Wszystkie te źródła światła wymagają współpracy ze specjalnymi oprawami wyposażonymi w stateczniki ograniczające prąd wyładowania. Ich skuteczność świetlna jest bardzo wysoka, nawet ponad 100 lm/W, a trwałość nominalna przekracza 10 000 godzin.

Najbardziej energooszczędne są sodówki niskoprężne, jednak ich monochromatyczne, żółte światło utrudnia rozpoznawanie barw. Ponadto trudno kupić do nich oprawy, a same lampy są dość drogie. Najrozsądniejszym wyborem wydają się sodówki wysokoprężne. Mają akceptowalną barwę światła (są nawet polecane do oświetlenia murów z piaskowca lub cegły), są niedrogie i można do nich kupić oprawy pasujące do stylistyki domu jednorodzinnego.