Eksperci
Prąd budowlany a formalności

Prąd budowlany a formalności

Dodano: wtorek, 21 czerwca 2011 10:14

Dostaliśmy warunki na prąd budowlany z słupa, który znajduje się na działce sąsiada oddalonej o 50m. Nasze nieruchomości odgradza droga niepubliczna. Chcielibyśmy wkopać kabel od słupa na działce sąsiada przez tą drogę aż do naszej działki. Aktualnie budowa odbywa się na agregacie. Energetyka wymaga, aby licznik był przy słupie na działce sąsiada, od którego dostaliśmy zgodę. Gmina także wydała zgodę na wkopanie tego kabla.

  • Czy trzeba jeszcze dopełnić jakichś formalności? Czytaliśmy w art. 29a prawa budowlanego, że nie jest potrzebne zgłoszenie, ale czy wtedy na prąd budowlany trzeba robić projekt i uzgodnić ten projekt w Zakładzie Uzgodnień Projektowych i nanosić na mapy geodezyjne?
  • Czy wystarczy wykonanie tego przyłączenia przez elektryka z uprawnieniami, który sporządzi odpowiednią dokumentację i zgłosi to w zakładzie energetycznym do odbioru?
  • Czy na prąd budowlany w tej konfiguracji potrzebny jest projekt? Będziemy też chcieli przez jakiś czas mieszkać na tym prądzie, bo przyłącze docelowe do naszej działki to pewnie jeszcze kilkanaście miesięcy potrwa a już trwa ponad dwa lata od podpisania umowy.
  • Czy wówczas trzeba to przyłącze inwentaryzować?
  • Czy gdybyśmy chcieli wbić dwa słupy na działce sąsiada i pociągnąć to linią napowietrzną nad tą drogą to musimy mieć jakieś zgłoszenia robót, zezwolenia?

Przede wszystkim rodzaj przyłącza jest określony w warunkach przyłączenia i nie można go dowolnie zmieniać. Można oczywiście wystąpić o ponowne wydanie warunków technicznych, zaznaczając jaki rodzaj przyłącza nas interesuje.

Każde przyłącze wymaga wykonania projektu technicznego, ten musi być oczywiście zgodny z warunkami przyłączenia wydanymi przez zakład energetyczny. Projekt techniczny może być bardzo prosty, wykonany jako szkic, ale koniecznie powinien zawierać mapę z wrysowaną trasą przyłącza.

W praktyce wystarcza, gdy projekt techniczny przyłącza napowietrznego zrobi wykonawca przyłącza. Zakład energetyczny dokonuje jedynie jego odbioru, z resztą bardzo często wykonanie zleca się zakładowi lub stale współpracującym z nim elektrykom (nie ma przynajmniej wówczas kłopotów z odbiorem).

Natomiast projekt przyłącza kablowego (ziemnego) powinien wykonać elektryk z uprawnieniami projektowymi i taki projekt trafia do Zakładu Uzgodnień Dokumentacji. Zwykle taki obowiązek jest zawarty także w warunkach przyłączenia - chodzi o to by przyłącze nie kolidowało z istniejącymi lub przewidzianymi instalacjami.

To czy przyłącze jest docelowe czy przyłącze budowlane (prowizoryczne) - nie ma znaczenia, dlatego jaka dokumentacja jest wymagana. Jeśli decydują się Państwo na przyłącze ziemne, to warto je wykonać od razu tak by przewód był wystarczający także dla przyłącza docelowego. Wówczas po zakończeniu budowy konieczne będzie tylko przeniesienie skrzynki złącza z licznikiem i zmiana statusu formalnego.

Proszę pamiętać także, że zamieszkanie w budynku wymaga formalnie uzyskania pozwolenia na zasiedlenie, a to z kolei - zgłoszenia przynajmniej częściowego zakończenia budowy.