Eksperci

Funkcjonalne i energooszczędne oświetlenie LED

Dodano: poniedziałek, 02 sierpnia 2010 14:01

Czy i gdzie można zastosować oświetlenie typu LED, jak wygląda ich trwałość i jakość świecenia oraz które miejsca muszą mieć dodatkowe źródła światła?

Obecnie oferowane ledy doskonale nadają się do zastępowania żarówek halogenowych. Wynika to z dużej oszczędności - dobra żarówka LED z trzech watów daje porównywalny strumień światła do halogenu 20-25 W. Możliwości dobrych żarówek led gwarantują końcową skuteczność świetlną na poziomie 60-80 lm/1 W. Niestety nadal w handlu spotykane są żarówki, których sprawność jest na poziomie 30-40 lm/W co przy wydajności halogenu 10-17 lm/1 W nie jest rewelacją. LEDY doskonale nadają się do oświetlenia dekoracyjnego np. wnęk zrobionych z karton gipsu czy sufitów podwieszanych, często klienci stosują je również w oświetleniu blatów kuchennych czy mebli.

Wokół żywotności LED'ów krąży wiele mitów i często podawany przy tańszych produktach czas życia dotyczy całego okresu świecenia, co nie jest do końca istotnym dla użytkownika parametrem. Warto wiedzieć, że degradacja strumienia świetlnego diody led nie następuje od razu jak to ma miejsce w innych źródłach światła, a proces ten przebiega powoli. Producenci żarówek LED tych z wyższych półek, określając czas życia w specyfikacji np. na poziom 50 tysięcy godzin mają na myśli czas, po którym jasność użytych diod LED w żarówce/innym produkcie spada o połowę. I to użytkownik w tym momencie decyduje, czy żarówkę wymieni po tym czasie czy będzie ją użytkował dalej.

Ekspert firmy:
Logo

Mimo realnych czasów pracy dobrych produktów LED na poziomie 35-50 tyś/h nie można powiedzieć, że nie są godne uwagi, bo jeżeli nawet świetlówka kompaktowa jest równie żywotna to już halogen który obecnie najczęściej jest zastępowany LEDami żyje tylko 2-3 tysiące godzin i pochłania 4-5 razy więcej energii przy tej samej jasności.