Eksperci
Czy konieczny jest i na czym polega przegląd instalacji centralnego odkurzacza?

Czy konieczny jest i na czym polega przegląd instalacji centralnego odkurzacza?

Dodano: wtorek, 11 sierpnia 2015 12:43

Instalacja odkurzacza centralnego, czyli rurociąg ukryty w ścianach i podłogach budynku, nie wymaga specjalnej konserwacji i przeglądów technicznych. Prawidłowy montaż, wykonany przy użyciu rur i kształtek z PVC dedykowanych specjalnie do systemu centralnego odkurzania, gwarantuje jego sprawne działanie przez wiele lat. W związku z tym nie są wymagane żadne prace konserwacyjne.

Często spotykamy się z pytaniem, czy rurociąg należy czyścić? - absolutnie nie ma takiej potrzeby. Powietrze przelatujące z dużą prędkością przez rury przenosi wszelkie zanieczyszczenia do odkurzacza i/lub na zewnątrz budynku (w zależności od wybranego modelu jednostki centralnej). Od strony powierzchni mieszkalnej instalacja zabezpieczona jest gniazdami ssącymi z klapkami, dlatego brud ani kurz nie wracają z powrotem do naszych pokoi, jak to ma miejsce w przypadku zwykłych, przenośnych odkurzaczy.

Ekspert firmy:
Logo

W zależności od modelu i marki odkurzacza centralnego, okresowej konserwacji bądź wymiany mogą wymagać filtry znajdujące się w jednostce. Producenci oferują ich wiele rodzajów, m.in. filtry zmywalne, worki papierowe podlegające cyklicznej wymianie po zapełnieniu się oraz rozmaite filtry materiałowe.

Te ostatnie, w zależności od ich jakości oraz zaleceń producenta, mogą być samoczyszczące, podlegać wymianie bądź czyszczeniu (umyciu, wytrzepaniu). Jednak tych czynności nie ma potrzeby wykonywać częściej niż co kilka lat.